Mgr. Bc. Vít Rakušan

  • STAN
  • Středočeský kraj
  • poslanec
ProfileTopCardGraphDescription

Průměrná známka je -2,31. Vyberte Vaši známku.

-3 -2 -1 0 1 2 3 4 5

( -3 je nejhorší známka / +5 je nejlepší známka )

09.03.2021 16:09:00

Veřejnost musí vědět, co vláda chystá za dva týdny

Veřejnost musí vědět, co vláda chystá za dva týdny

Předseda hnutí STAN Vít Rakušan vyzval na tiskové konferenci před jednáním Sněmovny vládu, aby jasně představila občanům své kroky v očkovací strategii i plány, jak bude vypadat život za dva týdny.

Tato nepřipravenost vytváří ve společnosti chaos a prohlubuje nedůvěru občanů. Předseda hnutí také vyzval ministra zdravotnictví k informování ohledně probíhajícího projektu české vakcíny. Upozornil i na nedostatečnou výši kompenzací pro podnikatele.

“Očkování je jediná racionální cesta, která nás může z této krize dostat. Máme obavu z počtů, které se v současné chvíli stíhají očkovat. V následujících dvou měsících mají do České republiky dorazit až 3 miliony vakcín. Požadujeme proto, aby vláda aktivně předstoupila před Sněmovnu a představila podobu očkovací strategie. Jaká zodpovědnost dopadne na hlavního koordinátora, tedy Andreje Babiše, co to bude znamenat pro kraje a jakým způsobem je možné v logistice zahrnout i obce, které jsou připraveny pomoci? Máme poměrně ambiciózní plán proočkovanosti populace do konce léta, konkrétní kroky už ale neznáme. Vláda musí veřejnosti představit vizi, jak s očkováním naloží,” vyzval představitele vlády Vít Rakušan.

Předseda hnutí chce od ministra zdravotnictví slyšet více informací ohledně projektu  české vakcíny. Jde mu o vyhodnocení efektivity financování, způsob jejího vývoje, financování. Otázka se podle něj nabízí i k samotné potřebě této vakcíny v situaci, kdy některé zahraniční společnosti nabízejí vakcíny za pořizovací cenu. Veřejnost by také měla měl od vlády slyšet plány na následující týdny.

“Chceme od vlády slyšet připravené scénáře na následující týdny. Jaké jsou možné scénáře vývoje situace po skončení mimořádných opatření. Co bude platit, co nebude platit, jak efektivně vláda využila čas, který ji nouzový stav dává,“ upřesňuje požadavky Rakušan.

Jako nedostatečné také považuje Rakušan nastavené kompenzace pro podnikatele, kteří mají nárok na náhradu ve výši 60 procent fixních nákladů.

"To jim při nulovém příjmu nijak nepomůže. Po skončení krize nám hrozí probuzení do reality, kdy nebude moci velká část živnostníků obnovit své podnikání. Navrhujeme proto zvýšit tento limit až do výše alespoň 80 procent fixních nákladů, je totiž nutné investovat do lidí i jejich budoucnosti," doplňuje předseda STAN.

Farský: Navrhneme pevné zařazení bodu k insolvenčnímu zákonu. Lidem v dluhové pasti musíme pomoci co nejdříve

Předseda poslaneckého klubu hnutí STAN Jan Farský navrhne na jednání Poslanecké sněmovny pevné zařazení bodu k projednání vládního návrhu insolvenčního zákona. Podle něj je nutné tento zákon nyní v co nejbližší době odsouhlasit a pomoct tak lidem, kteří nejen kvůli pandemické krizi spadli do existenčních problémů.

„Jako velký problém vidím to, že je více jak 500 tisíc obyvatel ocitlo v dluhové pasti už před krizí. V době COVIDu se situace zhoršila a do dluhů padá stále více lidí. Musíme těmto lidem pomoct, dát jim šanci se z dluhové pasti dostat ven. Nemůžeme přehlížet půl milionu lidí, kteří žijí bez jakékoliv naděje na slušnou budoucnost. Proto navrhujeme pevné zařazení bodu na projednání insolvenčního zákona i jeho novely. Vláda si je touto nutností evidentně vědoma, svůj návrh poslala už v listopadu v legislativní nouzi, od té doby se nic dalšího nestalo. Nesmíme tento požár začít hasit pět minut po dvanácté,” vysvětlil své kroky Jan Farský.

Profily ParlamentníListy.cz jsou kontaktní názorovou platformou mezi politiky, institucemi, politickými stranami a voliči. Názory publikované v této platformě nelze ztotožňovat s postoji vydavatele a redakce ParlamentníListy.cz. Pro zveřejňování příspěvků v této platformě platí Etický kodex vkládání příspěvků a Všeobecné podmínky používání služby ParlamentníListy.cz.
Diskuse obsahuje 0 příspěvků Vstoupit do diskuse Komentovat článek Tisknout
reklama