Mgr. Bc. Vít Rakušan

  • STAN
  • 1. místopředseda vlády
ProfileTopCardGraphDescription

Průměrná známka je -2,46. Vyberte Vaši známku.

-3 -2 -1 0 1 2 3 4 5

( -3 je nejhorší známka / +5 je nejlepší známka )

14.05.2022 12:28:00

Věřím, že bez nároku na sociální dávku bude motivace k návratu velká

Věřím, že bez nároku na sociální dávku bude motivace k návratu velká

Ministr vnitra Vít Rakušan jednal s maďarským ministrem vnitra Sándorem Pintérem.

 Požádal ho, aby bezpečnostní screening osob, který provádí maďarská strana, probíhal rychle a důsledně, a předešlo se tak situacím, ke kterým dochází v současné době na českých nádražích. V plánu má i schůzku s ministrem vnitra Ukrajiny.

Hlavním tématem jednání byla situace, v které se nachází občané, kteří v těchto dnech přijíždějí do České republiky. Z důvodu prověřování maďarskou stranou, zda nemají dvojí státní občanství, musí tito lidé čekat často dlouhou dobu v nedůstojných podmínkách, například na nádraží. V Praze již z tohoto důvodu bylo vybudováno a zprovozněno i stanové městečko.

Český ministr vnitra proto požádal maďarský protějšek, aby lustrace lidí na jejich straně probíhala rychle, a především důsledně za využití všech systémů, které Maďarsko má. „Bylo mi řečeno, že jejich systém funguje dobře. O to více jsem pana ministra požádal, aby byl tento dobrý systém využíván,“ sdělil ministr vnitra Vít Rakušan.

Oba ministři se také dohodli na stanovení osob, které budou mít rychlý a efektivní screening na starosti. Za maďarskou stranu je to tamní ředitel cizinecké policie, za českou stranu přímo policejní prezident genmjr. Martin Vondrášek.

Ministr Vít Rakušan také upozornil maďarského ministra, že v případě, kdy dojde k zjištění, že se jedná o občany Maďarska, je Česká republika schopna zorganizovat vlaky, které odvezou tyto lidi zpět do země původu.

„Nemůžeme nikoho k odjezdu nutit, pořád se jedná o občany EU, kteří se zde mohou volně pohybovat. Pokud jim ale vysvětlíme, že zde nemají nárok na žádnou sociální dávku, tak věřím, že jejich motivace k návratu bude velká,“ uvedl Vít Rakušan s tím, že se oba ministři shodli na potřebě rychlého nasazení celoevropského registračního systému, který by situaci výrazně ulehčil.

Ministr vnitra Vít Rakušan bude také jednat s ukrajinským ministrem vnitra, termín schůzky je aktuálně plánován na začátek příštího týdne.


Profily ParlamentníListy.cz jsou kontaktní názorovou platformou mezi politiky, institucemi, politickými stranami a voliči. Názory publikované v této platformě nelze ztotožňovat s postoji vydavatele a redakce ParlamentníListy.cz. Pro zveřejňování příspěvků v této platformě platí Etický kodex vkládání příspěvků a Všeobecné podmínky používání služby ParlamentníListy.cz.
Diskuse obsahuje 0 příspěvků Vstoupit do diskuse Komentovat článek Tisknout
reklama