Mgr. Bohuslav Sobotka

  • ČSSD
ProfileTopCardGraphDescription

Průměrná známka je -1,76. Vyberte Vaši známku.

-3 -2 -1 0 1 2 3 4 5

( -3 je nejhorší známka / +5 je nejlepší známka )

21.08.2017 18:43:00

Vláda schválila další kroky pro posilování obranné spolupráce

Vláda schválila další kroky pro posilování obranné spolupráce

Kabinet premiéra Bohuslava Sobotky pokračuje v aktivních krocích k posílení evropské obrany a bezpečnosti.

 Dnes vláda schválila balík návrhů ke konkrétním evropským iniciativám, jako jsou zapojení ČR do stálé strukturované spolupráce PESCO či priority vznikajícího Evropského obranného fondu.

„Posilování obrany a bezpečnosti EU jsou pro budoucí směřování Evropy naprosto zásadní. Byla to právě Česká republika, která debatu o posilování obrany a bezpečnosti společně s dalšími zeměmi nastartovala. Díky svému aktivnímu přístupu k obraně a bezpečnosti Česká republika v této oblasti směřuje do jádra evropské integrace,“ uvedl premiér Bohuslav Sobotka.

Dnes schválené materiály vymezují konkrétní kroky k posílení evropské obrany. Hlavními projekty, do nichž se ČR chystá zapojit, jsou stálá strukturovaná spolupráce (PESCO), Evropský obranný fond a Program rozvoje evropského obranného průmyslu.

Nejdůležitější bude co nejdříve rozhodnout o přistoupení ČR ke stálé strukturované spolupráci, neboli PESCO. O tomto přistoupení bude vláda rozhodovat v polovině října. PESCO je významným nástrojem v obranné spolupráci, který mimo jiné umožňuje operativní akce členských států za cílem bránit sousedství EU či postupovat koordinovaně proti teroristickým hrozbám. O našem úmyslu vstoupit do PESCO bude český premiér jednat se svým slovenským protějškem při společném zasedání vlád 4. září 2017 v Lednici.

Vláda dnes dále jednala o vznikajícím Evropském obranném fondu. Ten představuje pro české střední a malé podniky velkou příležitost. Jeho součástí je Program rozvoje evropského obranného průmyslu (EDIDP), který se zaměřuje na podporu vývoje nových produktů a technologií a zvýšení konkurenceschopnosti našeho obranného průmyslu.

V té souvislosti bylo Ministerstvo obrany pověřeno, aby do konce letošního roku vládě předložilo jednak seznam prioritních oblastí, v nichž se bude ČR aktivně zasazovat o své zapojení do Programu, a také plán podpory českých subjektů při jejich účasti v Programu.

Profily ParlamentníListy.cz jsou kontaktní názorovou platformou mezi politiky, institucemi, politickými stranami a voliči. Názory publikované v této platformě nelze ztotožňovat s postoji vydavatele a redakce ParlamentníListy.cz. Pro zveřejňování příspěvků v této platformě platí Etický kodex vkládání příspěvků a Všeobecné podmínky používání služby ParlamentníListy.cz.
Diskuse obsahuje 0 příspěvků Vstoupit do diskuse Komentovat článek Tisknout