Mgr. Bohuslav Sobotka

  • ČSSD
ProfileTopCardGraphDescription

Průměrná známka je -1,76. Vyberte Vaši známku.

-3 -2 -1 0 1 2 3 4 5

( -3 je nejhorší známka / +5 je nejlepší známka )

07.09.2017 20:34:00

Vláda zlepšila výběr daní, zamezila šedé ekonomice a rozpočet skončil přebytkem

Vláda zlepšila výběr daní, zamezila šedé ekonomice a rozpočet skončil přebytkem

Předseda vlády Bohuslav Sobotka se 6. září sešel s ministrem financí Ivanem Pilným. Na bilanční schůzce hodnotili splněné priority resortu. Jde o osmé bilanční jednání předsedy vlády.

„Naše vláda prosazením komplexu účinných opatření zásadně zlepšila výběr daní. Díky naší zodpovědné rozpočtové politice se nám podařilo dodržet Maastrichtská kritéria a postupně snižovat schodek státního rozpočtu, od roku 2014 klesl o 6,9 procentního bodu, oproti roku 2013 klesl o 70 miliard korun. V roce 2016 skončil dokonce poprvé od roku 1995 přebytkem ve výši 61,8 miliardy korun,“ zhodnotil předseda vlády Bohuslav Sobotka činnost Ministerstva financí.

Vláda byla z hlediska hospodaření úspěšná i v boji proti šedé ekonomice. Zpřísnila se legislativa, byly zavedeny elektronická evidence tržeb a kontrolní hlášení a začala fungovat také daňová kobra. I díky těmto opatřením a také díky vládní podpoře ekonomického růstu rostl každý rok výběr daní, i proto se rozpočtové schodky každý rok snižovaly.
„Hlavním úkolem ministra financí Pilného je nyní příprava rozpočtu na rok 2018. V rozpočtu je třeba najít dostatek finančních prostředků na zvýšení platů ve veřejném sektoru o 10 procent a učitelů o 15 procent, které plánujeme od listopadu 2017. Zároveň je třeba počítat s dalším zvyšováním platů v příštím roce,“ doplnil předseda vlády Bohuslav Sobotka.

Vláda dostane do voleb ještě několik informací o činnosti daňové správy. „Jsem rád, že vláda dostane na stůl informaci o kontrolách firemních korunových dluhopisů a analýzu využívání institutu zajišťovacích příkazů,“ uvedl premiér Sobotka.

Hlavní splněné závazky vlády Bohuslava Sobotky v oblasti financí:

  • Příprava zodpovědných státních rozpočtů – vláda zlepšila výběr daní, podařilo se postupně snižovat schodek rozpočtu, ten v roce 2016 skončil přebytkem 61,8 mld. Kč.
  • Boj proti šedé ekonomice – vláda prosadila zpřísnění legislativy tak, aby se stát účinně bránil daňovým únikům.
  • Elektronická evidence tržeb.
  • Zákon o prokazování původu majetku.
  • Centrální evidence účtů – bude zprovozněna příští rok.
  • Přísnější regulace hazardu.
  • Daňová kobra.
  • Od října je připraveno spuštění slíbené účtenkové loterie v souvislosti s EET.
Profily ParlamentníListy.cz jsou kontaktní názorovou platformou mezi politiky, institucemi, politickými stranami a voliči. Názory publikované v této platformě nelze ztotožňovat s postoji vydavatele a redakce ParlamentníListy.cz. Pro zveřejňování příspěvků v této platformě platí Etický kodex vkládání příspěvků a Všeobecné podmínky používání služby ParlamentníListy.cz.
Diskuse obsahuje 0 příspěvků Vstoupit do diskuse Komentovat článek Tisknout
reklama