Mgr. Dana Váhalová

  • ČSSD
ProfileTopCardGraphDescription

Průměrná známka je 0,99. Vyberte Vaši známku.

-3 -2 -1 0 1 2 3 4 5

( -3 je nejhorší známka / +5 je nejlepší známka )

Dotaz

20.09.2017 11:10:58 - LaH

Pitná voda

Nemyslíte, že problém s pitnou vodou umocňuje i její plýtvání v domácnostech? Ale i kdybych chtěla, tak to ovlivním jen minimálně. Proč se třeba splachuje pitnou vodou?

Odpověď

02.10.2017 9:58:20 - Mgr. Dana Váhalová
Voda zabírá asi 75%   celkového zemského povrchu, ale na sladkou vodu připadají  jen necelá 3 procenta. K výrobě pitné vody je odhadem použitelné jen asi 0,3 procenta sladké vody.

Češi jsou na tom podle srovnání mezinárodní poradenské společnosti YE v porovnání se zbytkem Evropské unie dobře – vystačí si "jen" s necelými 87 litry denně. Například Britové vyplýtvají přes 340 litrů na osobu a den, Španělé 265 litrů.

Zvýšení ceny vody srazilo potřeby z období před rokem 1989 na polovinu až čtvrtinu. Z ekonomických důvodů se většina z nás   snaží o odběr vody v přijatelném množství a plýtvání pitnou vodou v běžné domácnosti není tak dramatické.  Za plýtvání se považuje   celodenní postřik trávníků, časté napouštění bazénů, protékání kohoutků a splachovačů, proto  vítám projekt dešťovka, který v současnosti již probíhá a umožňuje nejen zalévání zahrad dešťovkou, ale i splachování.

Někteří odborníci navrhují zdražování vody, s tím nesouhlasím.   Mnohem zásadnější  je pak   změna spotřeby vody v zemědělství, které spotřebovává  asi 70 procent veškeré sladké vody.  Velký potenciál má zejména recyklace vody.

Příkladem nám může být  Izrael  se kterým se naše  vláda  snaží  navázat  spolupráci v hledání řešení na úsporu vody.