Mgr. Daniel Herman

  • KDU-ČSL
ProfileTopCardGraphDescription

Průměrná známka je -0,03. Vyberte Vaši známku.

-3 -2 -1 0 1 2 3 4 5

( -3 je nejhorší známka / +5 je nejlepší známka )

12. 6. 2016 22:21:00

Ministr Herman pochválil projekt obnovy památníku ve Zdislavicích

Ministr Herman pochválil projekt obnovy památníku ve Zdislavicích

Ministr kultury Daniel Herman se společně s rakouským velvyslancem J. E. p. Alexanderem Grubmayrem zúčastnili slavnostního zahájení projektu obnovy památníku spisovatelky Marie von Ebner-Eschenbach.

 Ceremonie proběhla ve Zdislavicích na Kroměřížsku u příležitosti 100. výročí úmrtí této významné literátky.

Marie von Ebner-Eschenbach je považována za jednu z nejvýznamnějších literárních osobností 19. století. V Rakousku je známá dodnes, bohužel v českém prostředí byla tato německy píšící moravská spisovatelka zcela zapomenuta. Marie von Ebner-Eschenbach se narodila v obci Zdislavice nedaleko Kroměříže v roce 1830 a po celý svůj život se do svého rodného kraje vracela. Inspirací pro její literární díla byl především moravský venkov a jeho obyvatelé. Byla známá též svým mimořádným sociálním cítěním. V Moravském zemském archivu v Brně se nacházejí velmi vzácné deníky této autorky z let 1863 až 1909, které zachycují nejen její život, ale také dějinné události daného období.

„Obnova památníku Marie von Ebner-Eschenbach ve Zdislavicích je dobrým krokem k vyrovnání našeho dluhu vůči této významné kulturní osobnosti. Byla ženou - umělkyní, která dosáhla nejvyššího odborného i společenského uznání. Šlo o osobnost nejen uměleckou, ale i s pozitivními lidskými vlastnostmi, danými její sociální senzibilitou. Náš návrat k Marii von Ebner-Eschenbach je také příležitostí k občerstvení česko-rakouského kulturního dialogu o nové téma i o možnost nových spoluprací,“ uvedl Daniel Herman.

Památka a její areál jsou nyní v rukách CNT

S myšlenkou postupné obnovy hrobky, kaple a okolí do důstojné podoby a jejich zpřístupnění veřejnosti přišla obecně prospěšná společnost Czech National Trust (dále jen CNT). V roce 2015 byla úspěšně dokončena 1. fáze obnovy – statické zajištění vyprojektoval a zrealizoval Zlínský kraj ve spolupráci s CNT s podporou dotace Ministerstva Kultury ČR. Z celkové částky 4.025.000Kč bylo 900.000 Kč hrazeno z programu záchrany dědictví 2015 Ministerstva kultury, zbylou částku 3.125.000Kč financoval Zlínský kraj. Podle Daniela Hermana je Ministerstvo kultury připraveno i nadále projekt podporovat a v rámci svých možností mu napomáhat.

„ Pilotní projekt obnovy památníku od samého počátku prokazuje schopnost budování nových pozitivních kulturních vazeb i prospěšných pout spolupráce. Za velký úspěch považuji vyřešení složité majetkoprávní situace a dosažení skutečnosti, že památka a její areál jsou nyní v rukách CNT jako jediného vlastníka. Blahopřeji CNT k zahájení projektu a přeji mnoho úspěchů nejen v obnově památek, ale zejména při prohlubování aktivního vztahu občanů ke kulturnímu dědictví," prohlásil ministr.


Profily ParlamentníListy.cz jsou kontaktní názorovou platformou mezi politiky, institucemi, politickými stranami a voliči. Názory publikované v této platformě nelze ztotožňovat s postoji vydavatele a redakce ParlamentníListy.cz. Pro zveřejňování příspěvků v této platformě platí Etický kodex vkládání příspěvků a Všeobecné podmínky používání služby ParlamentníListy.cz.
Diskuse obsahuje 0 příspěvků Vstoupit do diskuse Komentovat článek Tisknout