Mgr. Daniel Herman

  • KDU-ČSL
ProfileTopCardGraphDescription

Průměrná známka je -0,03. Vyberte Vaši známku.

-3 -2 -1 0 1 2 3 4 5

( -3 je nejhorší známka / +5 je nejlepší známka )

16. 2. 2015 20:48:00

Odpověď panu P. na dotaz, kdy se omluvím za své zločiny

Odpověď panu P. na dotaz, kdy se omluvím za své zločiny

Napsal mi pan P. z Prahy (podepsal se celým jménem) a měl na mě několik dotazů, o kterých si myslím, že mají obecnou platnost. Proto si myslím, že mohu jeho dopis i mou odpověď ocitovat i zde. Třeba by mi někdo chtěl položit podobné otázky.

 Vážený pane ministře,

v diskuzním pořadu na TV Prima Partie jste intenzivně naléhal na přítomné dva muslimy Muneeba Hassana Al-Rawiho a Mohameda Abbáse, aby se omluvili za teroristické útoky extremistů v Paříži.

Ponechám stranou, že útoky odsoudila celá řada muslimských organizací či představitelů v ČR, jakož i v zahraničí, a na Václavském náměstí u sochy sv. Václava se předminulý týden konala i demonstrace v ČR žijících muslimských studentů, odsuzující pařížské teroristy (Muslims: Not in our name!).

Ve smyslu podobenství o třísce v oku bratra a břevnu v oku svém se nyní dovolím otázat já Vás:

Kdy jste vy osobně jako křesťan, kněz a představitel křesťanů odsoudil např. zvěrstva křesťanské Boží armády odporu (Lord´s Resistance Army) Josepha Konyho, která usiluje o vytvoření teokratického státu řídícího se Desaterem, která vyvraždila již cca 100.000 lidí v Ugandě a blízkém okolí a která drancuje vesnice, zabíjí, znásilňuje a z dětí dělá vojáky a sexuální otroky?

Kdy přesně jste se jako katolík omlouval Britům za teroristické útoky IRA v Anglii?

Kdy jste se jako křesťan omlouval za atentáty na lékaře a potratové kliniky v USA?

Kdy jste se jako křesťan omlouval za invazi "znovuzrozeného křesťana", který rozmlouvá s Bohem, George W. Bushe, do Iráku a Afghánistánu, kde zemřely desetitisíce civilistů, či za dronové útoky, které v Jemenu, Afghánistánu či Severním Pákistánu zabily a nadále zabíjejí desítky až stovky civilních osob?

Kdy jste se osobně omlouval jako křesťan za zvěrstva katolíků i pravoslavných v bývalé Jugoslávii, mj. za pogromy a etnické čistky páchané na Muslimech?

Kdy jste se jako křesťan omlouval za křesťanské duchovní evangelikálních směrů, kteří v Africe podporují vraždění homosexuálů?

Děkuji předem za Vaši upřímnou odpověď.

Pánovi jsem odpověděl, posuďte sami, jak.

Vážený pane, děkuji za Váš dopis.

Zmiňujete, že jsem „v diskuzním pořadu na TV Prima Partie … intenzivně naléhal na přítomné dva muslimy Muneeba Hassana Al-Rawiho a Mohameda Abbáse, aby se omluvili za teroristické útoky extremistů v Paříži…“ Připomínáte, že se již vyjádřila „řada muslimských organizací či představitelů v ČR, jakož i v zahraničí“.
Pak se ptáte na celou řadu případů násilí, které se ve jménu křesťanství děje ve světě a ptáte se, kdy jsem se já omluvil za teroristické útoky IRA v Anglii, atentáty na lékaře a potratové kliniky v USA, za, jak Vy tomu říkáte, invazi ‚znovuzrozeného křesťana‘, který rozmlouvá s Bohem, George W. Bushe, do Iráku a Afghánistánu, za zvěrstva katolíků i pravoslavných v bývalé Jugoslávii, mj. za pogromy a etnické čistky páchané na Muslimech“ a tak dále.

K tomu bych předně řekl, že pokud srovnáváte mé přání, aby se muslimové jasně vyjádřili k teroristickým útokům, s mým postojem, nemám problém na tomto místě prohlásit, že jakékoli násilí a zvěrstva spáchané ve jménu jakékoli církve, ve jménu křesťanství či jiného náboženství, samozřejmě odsuzuji.

Pokud jde například o to, abych se omluvil za teror páchaný katolíky v Severním Irsku, nemohu se za něj ve vlastním slova smyslu omluvit, protože jsem ho nepáchal a nemám s tím nic společného. Mohu tak učinit pouze v přeneseném slova smyslu, když dám najevo, že se hlásím k instituci, jejíž členové, nebo lidé, kteří tvrdí, že jsou jejími členy, páchají takové zločiny.

Pokud byste si skutečně myslel, že mám přímý podíl na nějakých zločinech, musíte na mě podat trestní oznámení a měl bych být stíhán. Teror v Severním Irsku mohu ovšem pouze odsoudit a vyjádřit politování nad tím, že jsou katolíci a další křesťané, kteří se na něm zaslepeně podílejí. Takoví lidé jsou ale křesťané jen podle jména, jinak nemají s křesťanstvím společného nic. Církevní autority to všechno už mnohokrát odsoudily. Kdykoli to na požádání mohu učinit znova. Násilí je ale na světě tolik, že bych tyto věci komentoval od rána do večera a nedělal nic jiného, což snad ode mne nikdo neočekává, protože to jednak není možné, jednak to snad není třeba.

Něco jiného je, když se například papež omluví za činy inkvizice nebo případy zneužívání dětí duchovními. Nikdo snad nepodezírá současné papeže, že by chtěli upalovat kacíře nebo zneužívat děti. Dělají to jako představitelé církve, která si uvědomuje, že jí často selhaly mechanismy kontroly a v tomto smyslu nesou jako nositelé vysokého úřadu odpovědnost. Jistě ale chápete, že ani já, ani Vy, ani papež, ani Světová rada církví, ani KDU-ČSL, neneseme odpovědnost za každého fanatika, který o sobě tvrdí, že je křesťan a pak jde někoho zavraždit nebo zotročit. Proto bych nikdy nechtěl, aby se představitelé českých muslimů omlouvali za činy kdejakého teroristy z Třetího světa, který se prohlašuje za věřícího. Jen bych rád slyšel jasné odsouzení terorismu, protože cítím, že od muslimů to bude mít velkou váhu a prospěje to celé společnosti a obrazu islámské komunity.

Jen bych na okraj připomenul, že právě proto, že jsem se zajímal o otázku lidských práv, která se týká samotných muslimů, kteří bývají utiskováni i v islámských zemích, jsem už byl označován některými lidmi za zakukleného spojence mudžahedínů a podobně. Považuji to ale za dobrou známku toho, že se o lidská práva snažím zasazovat padni komu padni.

Pokud jde o otázku křesťanských hodnot a politiky, je to velké téma, které není možné snadno vyčerpat nějakým zjednodušením. Žijeme ale stále ve svobodné společnosti, takže jako volič posoudíte sám, jestli nějaké konkrétní straně chcete dát svůj hlas. Jen bych rád řekl, že strana, která se inspiruje křesťanskými hodnotami a odvolává se na ně, není nějakou převlečenou částí církve v parlamentu. Je to skupina lidí, která se snaží zastupovat zájmy lidí, kteří soudí, že právě tato strana v rámci umění možného nejlépe vyhovuje jejich představám. Pokud někdo usoudí, že jeho zájmům nevyhovuje žádná strana, zbývá mu jen vsadit na nějaký utopický projekt. Takové ovšem fungují jen na papíře. Jak se je někdo snaží uskutečnit v reálném světě, končí to neštěstím.

Ještě jednou děkuji za Váš názor a podporuji Vás ve sledování situace pronásledovaných na celém světě. Považuji to za velmi důležité.

Profily ParlamentníListy.cz jsou kontaktní názorovou platformou mezi politiky, institucemi, politickými stranami a voliči. Názory publikované v této platformě nelze ztotožňovat s postoji vydavatele a redakce ParlamentníListy.cz. Pro zveřejňování příspěvků v této platformě platí Etický kodex vkládání příspěvků a Všeobecné podmínky používání služby ParlamentníListy.cz.
Diskuse obsahuje 0 příspěvků Vstoupit do diskuse Komentovat článek Tisknout