Mgr. Daniel Herman

  • KDU-ČSL
ProfileTopCardGraphDescription

Průměrná známka je -0,03. Vyberte Vaši známku.

-3 -2 -1 0 1 2 3 4 5

( -3 je nejhorší známka / +5 je nejlepší známka )

4. 3. 2015 13:09:49

V době, kdy je každý potenciální kameraman, se pravda utajuje stále obtížněji

V době, kdy je každý potenciální kameraman, se pravda utajuje stále obtížněji

Ministr kultury Daniel Herman se zúčastnil slavnostního zahájení největšího lidskoprávního filmového festivalu na světě Jeden svět.

Letošní, již 17. ročník, se koná v Praze od 2. do 11. března 2015, a poté proběhne v dalších 33 městech České republiky. „Ohledně svobody má film jednu sílu a jednu slabost. Síla spočívá v tom, že naše vnímání světa je hodně vizuální a několikavteřinový záběr trpícího člověka je působivější než několik pronesených vět. Filmová zásada „neříkej to, ukaž to“ je tedy výsostně pravdivá. Slabost a zranitelnost filmu je v tom, že potřebuje technické zázemí, které je snazší člověku odebrat. Knihu je možné nosit v hlavě, zatímco dokument je třeba natočit v pravý čas na pravém místě,“ řekl ministr Herman.

„Máme ohromné štěstí, že žijeme v době, kdy se dokumentaristou může stát skoro každý, i když ne třeba umělcem a profesionálem. Dokument bude mít vždycky své mistry, kteří umějí zamířit kameru správným směrem a vybrat z hodin natočeného materiálu těch několik skutečně důležitých okamžiků. V době, kdy je skoro každý člověk na ulici potenciálním kameramanem, se pravda utajuje stále obtížněji. Nepřátelé svobody se sice budou i za pár záběrů pořízených mobilním telefonem mstít, ale budou se stále více bát,“ zdůraznil. Podle ministra kultury však cílem dokumentu není vzbuzovat strach, ale uchopit svět a ukázat to, co je důležité.

„Pojem „lidská práva“ už zevšedněl. Za těmi slovy se ale skrývá právo člověka nebýt zabit, umučen, nezemřít hlady, nebýt odloučen od svých blízkých, nebýt uvězněn za to, že chci rozhodovat o svém životě. Proto i festivalu Jeden svět přeji, abychom si prostřednictvím kamery uvědomili, že svět je jen jeden, tak jako i lidé jsou ti samí – se svými právy i odpovědností,“ dodal Herman.

Profily ParlamentníListy.cz jsou kontaktní názorovou platformou mezi politiky, institucemi, politickými stranami a voliči. Názory publikované v této platformě nelze ztotožňovat s postoji vydavatele a redakce ParlamentníListy.cz. Pro zveřejňování příspěvků v této platformě platí Etický kodex vkládání příspěvků a Všeobecné podmínky používání služby ParlamentníListy.cz.
Diskuse obsahuje 0 příspěvků Vstoupit do diskuse Komentovat článek Tisknout