Mgr. Hana Hajnová

  • Piráti
  • Vysočina
  • 1. vicehejtmanka
ProfileTopCardGraphDescription

Průměrná známka je 1,26. Vyberte Vaši známku.

-3 -2 -1 0 1 2 3 4 5

( -3 je nejhorší známka / +5 je nejlepší známka )

21.05.2022 10:23:00

Kraj schválil memorandum s obcemi týkající se úložiště radioaktivního odpadu

Kraj schválil memorandum s obcemi týkající se úložiště radioaktivního odpadu

Kraj Vysočina a obce na Vysočině, v jejichž katastru jsou vytipována možná hlubinné úložiště radioaktivního odpadu, uzavřou memorandum, které řeší mimo jiné společná postup při jednání o úložišti.

Memorandum o spolupráci tento týden projednala a schválila Rada Kraje Vysočina. Podle náměstkyně hejtmana Hany Hajnové by měly být obce a kraj jednotné při přípravě zákona o zvláštních řízeních souvisejících s úložištěm i při aktualizaci koncepce nakládání s radioaktivními odpady. "Budeme se společně domlouvat, abychom do koncepce dostali jisté rozvolnění ve smyslu toho, že nemusí být jediným způsobem, jak naložit s radioaktivním odpadem, jeho nevratné uložení pod zem," řekla Hajnová. K memorandu se vedle kraje připojí 18 obcí.

Podle náměstkyně Hajnové nebyly dřív kraje v politice územního rozvoje, tedy celostátního nástroje územního plánování, v otázce hlubinného úložiště brány jako dotčené samosprávy. Změnila to až úspěšně prosazená připomínka Kraje Vysočina, aby kraje byly účastníci výběru místa pro úložiště. "Můžete vznést k politice územního rozvoje jakoukoli připomínku, ale pokud za vámi nestojí nějaký větší subjekt, tak je většinou vypořádána tak - 'ano, přečetli jsme si, nesouhlasíme, jdeme dál' - což se obcím v uplynulých letech stávalo pravidelně," řekla Hajnová.

Na Vysočině jsou dvě ze čtyř lokalit, které se budou v České republice kvůli úložišti prověřovat. Obce v komentovaném memorandu jsou z lokalit Horka a Hrádek.

Profily ParlamentníListy.cz jsou kontaktní názorovou platformou mezi politiky, institucemi, politickými stranami a voliči. Názory publikované v této platformě nelze ztotožňovat s postoji vydavatele a redakce ParlamentníListy.cz. Pro zveřejňování příspěvků v této platformě platí Etický kodex vkládání příspěvků a Všeobecné podmínky používání služby ParlamentníListy.cz.
Diskuse obsahuje 0 příspěvků Vstoupit do diskuse Komentovat článek Tisknout
reklama