Mgr. Herbert Pavera

Koukněte: https://www.herbertpavera.cz/zustanme-v-kontaktu
  • TOP 09
  • Opava
  • senátor
ProfileTopCardGraphDescription

Průměrná známka je 2,01. Vyberte Vaši známku.

-3 -2 -1 0 1 2 3 4 5

( -3 je nejhorší známka / +5 je nejlepší známka )

02.05.2019 17:20:00

Na obcích a městech se nekrade

Na obcích a městech se nekrade

Projev na 8. schůzi Senátu dne 2. 5. 2019, k návrhu změny zákona o zvláštních podmínkách účinnosti některých smluv, uveřejňování těchto smluv a o registru smluv.

Hezké a příjemné odpoledne, milé kolegyně, kolegové. Já jsem celou dobu nechtěl vystupovat, ale když se tady začalo mluvit o obcích a městech a o registru smluv, podezřeních atd., tak jsem si znovu vyhledal, kolik bylo zastupitelů odsouzených. A od roku 1995 jich bylo nějakých 364, z toho jenom 32 bylo pravomocně odsouzených. Když to vezmu, kolik je 364 z 62 000 zastupitelů, je to zhruba kolem půl procenta všech zastupitelů. A těch, kteří byli odsouzeni, je necelých 0,5 procenta.

Jen bych chtěl upozornit na to, že na obcích a městech se nekrade. Možná někde to zkoušejí, ale v drtivé většině obcí a měst se snaží dělat všechno transparentně. Dělají to v rámci zákona a ne tak, že musíme všechno zveřejňovat, protože se v obcích a městech krade. Ne, nekrade se. Dělám na obci od roku 1990, a myslím si, že jsme tam nikdy nic neukradli, ve Bolaticích na Hlučínsku. A věřím, že i když jsme udělali nějaké chyby, ale nikdy to nebylo úmyslně, a věřím, že tak to je i na jiných obcích a městech.

S registrem smluv nemám žádný problém, sami zveřejňujeme smlouvy. Ale myslím si, že na malých obcích, kde je jeden pracovník kromě pana starosty, s tím problém mohou mít. Protože mohou mít i více smluv. U nás to má na starosti „ajťák“, který to samozřejmě lehce zpracuje bez nějakých problémů.

Ale ta dehonestace – a za chvilku tady budeme mít i další návrh zákona o obcích, který vymysleli někteří poslanci, kdy při souběhu funkcí v podstatě jedna funkce bude téměř zadarmo, tak jsem zvědav, jak potom budou ti úspěšní komunální nebo krajští politici kandidovat a táhnout politické strany ve volbách. Ale k tomu se za chvilku brzy dostaneme. Znovu opakuji pro celou veřejnost, že na obcích a městech občas dochází k chybám, ale nedochází ke krádežím. Vždycky se najde černá ovce. To jenom mezi lékaři, mezi učiteli, mezi „ajťáky“, mezi každými lidmi se najde někdo, kdo je černá ovce. Ale nemůžeme tady pořád neustále říkat, že registr smluv se zavedl proto, že se na obcích a městech krade. Nekrade.

Profily ParlamentníListy.cz jsou kontaktní názorovou platformou mezi politiky, institucemi, politickými stranami a voliči. Názory publikované v této platformě nelze ztotožňovat s postoji vydavatele a redakce ParlamentníListy.cz. Pro zveřejňování příspěvků v této platformě platí Etický kodex vkládání příspěvků a Všeobecné podmínky používání služby ParlamentníListy.cz.
Diskuse obsahuje 0 příspěvků Vstoupit do diskuse Komentovat článek Tisknout
reklama