Mgr. Ivan Adamec

  • ODS
  • Královéhradecký kraj
  • poslanec
ProfileTopCardGraphDescription

Průměrná známka je 1,09. Vyberte Vaši známku.

-3 -2 -1 0 1 2 3 4 5

( -3 je nejhorší známka / +5 je nejlepší známka )

13.07.2020 14:32:00

Jasan někdo záměrně chemicky ničí a stav stromu je nezvratný

Jasan někdo záměrně chemicky ničí a stav stromu je nezvratný

Trutnov podává trestní oznámení. Chce chránit přírodu ve městě.

Rada města Trutnova odsouhlasila podání trestního oznámení na neznámého pachatele. Důvodem je poškozování vzrostlého jasanu v Horním Starém Městě, který někdo záměrně ničí. Škoda se dle znaleckého posudku vyšplhala na 220.000 Kč.

Trutnovští radní odsouhlasili podání trestního oznámení na neznámého pachatele, který záměrně poškozuje strom v majetku města Trutnova. Jde o vzrostlý jasan ztepilý v Mladobucké ulici. „V roce 2018 jsme na tento 12 metrů vysoký strom pořídili znalecký posudek, který zhodnotil jeho stav jako nadprůměrně dobrý s vysokou biologickou i společenskou funkčností,“ říká Ivan Adamec, starosta města Trutnova. Dle posudku byla hodnota stromu před dvěma lety vyčíslena na téměř 260.000 Kč.

Letos radnice obdržela žádost o pokácení stromu podaný majitelkou pozemku, kam zasahuje jeho kořenový systém. Proto město nechalo vypracovat nový znalecký posudek. „Bohužel jsme zjistili, že stav jasanu se za poslední dva roky radikálně změnil. Ze dvou třetin odumřela koruna, má nažloutlé až bělostné listy a jeho vitální funkce jsou těžce narušeny. Znalec potvrdil, že jej někdo záměrně chemicky ničí arboricidem či herbicidem a stav stromu je nezvratný,“ vysvětluje trutnovský starosta a dodává, že „pokud bychom se bavili o hmotné škodě, hodnota jasanu dle posudku klesla o téměř 220.000 Kč, ovšem škoda z hlediska životního prostředí je nevyčíslitelná“.

Město tak přistoupilo k podání trestního oznámení. Pokud se policii podaří pachatele dopátrat, čeká ho trestní stíhání za poškozování cizí věci s možným trestem odnětí svobody až na jeden rok. „O zeleň v Trutnově pečujeme jako řádný hospodář a rozhodně si nenecháme líbit, když se někdo uchýlí k tak zavrženíhodnému chování. Podaří-li se pachatele dopadnout, doufáme, že trest bude dostatečnou výstrahou pro podobně smýšlející osoby. Je v našem zájmu přírodu chránit,“ uzavírá starosta.

Profily ParlamentníListy.cz jsou kontaktní názorovou platformou mezi politiky, institucemi, politickými stranami a voliči. Názory publikované v této platformě nelze ztotožňovat s postoji vydavatele a redakce ParlamentníListy.cz. Pro zveřejňování příspěvků v této platformě platí Etický kodex vkládání příspěvků a Všeobecné podmínky používání služby ParlamentníListy.cz.
Diskuse obsahuje 0 příspěvků Vstoupit do diskuse Komentovat článek Tisknout
reklama