Mgr. Ivo Pojezný

  • KSČM
  • Jihomoravský kraj
  • poslanec
ProfileTopCardGraphDescription

Průměrná známka je 3,54. Vyberte Vaši známku.

-3 -2 -1 0 1 2 3 4 5

( -3 je nejhorší známka / +5 je nejlepší známka )

Dotaz

31.12.2014 11:58:27 - bartošekmartin

Havel prezidentem

Hodně se teď řeší, jak je možné že i komunisté podpořili na prezidenta Havla? Máte proto nějaké vysvětlení či dokonce nějaké bližší informace? Děkuji za odpověď a přeji hodně štěstí do nového roku

Odpověď

05.01.2015 21:37:00 - Mgr. Ivo Pojezný
 Dobrý den,

děkuji za položení velmi zajímavé otázky. Zkusím nastínit svůj pohled na tehdejší rozhodnutí, proč se rozhodli komunističtí poslanci hlasovat pro Václava Havla. Předesílám, že dodnes se politologové, komentátoři i historici na jednom výkladu neshodnou.

Jedním z významných momentů byla podle mého soudu určitě prohlášení samotného Havla, který říkal, že rozhodně nechce likvidovat sociální jistoty či privatizovat desítky let budovaný majetek. To pro tehdejší komunisty mohla být jakási "malá záruka", že nebude pošlapáno to dobré, co tehdejší režim přinášel. Jeho skutečné kroky v úřadu však byly přesně opačné.

Svou roli zajisté sehrála i osoba Mariána Čalfy, jednoho mladších ambiciózních členů KSČ (byl členem vládního kabinetu už v době premiérování L. Štrougala). Vyjdával s oběma póly a, jak se později ukázalo, nemyslel na svou domovskou stranu ani na občany, ale chladně kalkuloval pro svou kapsu.

Nelze opomenout ani fakt, že společenská situace v tehdejším Československu byla již velmi pohnutá a KSČ neměla ve svých řadák nikoho, kdo by byl v této atmosféře přijatelný pro protestující na náměstích. Ti už tehdy šli jednoznačně za svým cílem a kompromisy nepřitouštěli (mnozí z nich se dnes, čtvrtstoletí po revoluci, za svou naivitu ve skrytu duše stydí). Komunisté tak mohli nabýt dojmu, že pokud podpoří V. Havla do prezidentského křesla, mohou si část veřejnosti naklonit opět na svou stranu.

Určitě bychom našli celou řadu dalších důvodů, proč se komunističtí poslanci tehdy rozhodli tak, jak se rozhodli, avšak toto jsou podle mého soudu tři zásadní.

S pozdravem a přáním všeho nejlepšího v roce 2015
Ivo Pojezný