Mgr. Jan Jirků, MBA

  • KDU-ČSL
  • mimo zastupitelskou funkci
ProfileTopCardGraphDescription

Průměrná známka je -2,57. Vyberte Vaši známku.

-3 -2 -1 0 1 2 3 4 5

( -3 je nejhorší známka / +5 je nejlepší známka )

08.10.2014 9:05:00

Zastupitelé budou potřebovat osobní právníky

Zastupitelé budou potřebovat osobní právníky

Svaz měst a obcí ČR spustil bezplatnou právní poradnu pro zastupitele a zaměstnance obecních a městských úřadů. Budou ji potřebovat. Stále více a více se ukazuje, že spravovat věci veřejné znamená na všech pozicích být jednou nohou ve vězení.

Řešíme teď na projektu z veřejných zdrojů takovou zapeklitou situaci. Jednat podle zákona, nejspíš bychom měli podat na jednoho z dodavatelů trestní oznámení pro podvod. Jenomže, co by se stalo? Celý projekt by to zastavilo, a kdoví, jestli ne definitivně. Škoda z již investovaných nákladů, vícenáklady na provizorní řešení, nový výběr dodavatele s pochybným výsledkem. A tak padlo rozhodnutí klepnout dodavatele přes prsty, rázně mu vynadat "ty, ty, ty, počtvrté už to ale opravdu nedělej" a nechat ho část zakázky udělat znova. Nakonec stát bude mít s trochou štěstí novou budovu a dodavatel výtečnou referenci a otevřené dveře do státních zakázek velkého rozsahu. A to máme podporu dvou výborných právníků a několika právníků do počtu. 

Představuji si, jak by asi reagoval zastupitel nebo zaměstnanec na malém městě, kdyby za ním přišel dodavatel, jako se to stává nám, a řekl: "Tak jo, tak mě žalujte. Já pošlu firmu do likvidace, nebudete mít ani budovu ani bankovní garanci, a než se to vyřeší, propadnou vám dotace a budete je muset všechny vrátit ze svého. Takže hned za mnou vyhlásíte bankrot vy. Navíc, já osobně jsem o tom nevěděl." 

Trochu odbočím, s kolegou jsme strávili každý několik let na projektech v Rusku. Ještě před pár lety byla standardní taktika, jak přijít k penězům, podseknout cenu (v českých poměrech podat tak zvaně mimořádně nízkou nabídkovou cenu, ale tak aby to bylo na hraně a tedy nepostihnutelné), a dva měsíce před kolaudací přijít s tím, že "buď, investore, doplatíš dalších 20%, nebo my vyhlásíme bankrot a tobě zbude nedokončená stavba a soud na několik let, než se ti stavba vůbec odblokuje." Zvláštní, jak se Češi (a Moravané a Slezané) umí poučit ve světe na nečekaných místech. 

Ale abych se vrátil k zastupitelům. Někdy ani znalost zákonů nepomůže, když zákon je postavený tak, že za všechno může zadavatel, ačkoli měl minimální možnost něco ovlivnit. Výsledkem bude paralyzování veškeré činnosti úřadů a země. Taková retro-normalizace. Například na příští období dotací z Evropské unie hrozí blamáž, protože nikdo nechce za stávajících podmínek strkat hlavu do oprátky. Protože obecný zájem a zájem zastupitelů či zaměstnanců nedostat se do vězení nebo v lepším případě nedostat k náhradě škodu, které se nedalo vyhnout jinak, než nedělat nic, na sebe stále více naráží. 

Díky tedy za výborný počin a doufejme, že se bezplatná právní poradna osvědčí. 

Profily ParlamentníListy.cz jsou kontaktní názorovou platformou mezi politiky, institucemi, politickými stranami a voliči. Názory publikované v této platformě nelze ztotožňovat s postoji vydavatele a redakce ParlamentníListy.cz. Pro zveřejňování příspěvků v této platformě platí Etický kodex vkládání příspěvků a Všeobecné podmínky používání služby ParlamentníListy.cz.
Diskuse obsahuje 0 příspěvků Vstoupit do diskuse Komentovat článek Tisknout
reklama