Mgr. Jiří Kobza

  • SPD
  • Hlavní město Praha
  • poslanec
ProfileTopCardGraphDescription

Průměrná známka je 4,44. Vyberte Vaši známku.

-3 -2 -1 0 1 2 3 4 5

( -3 je nejhorší známka / +5 je nejlepší známka )

Dotaz

16.01.2020 7:47:14 - Chlupáč

Ach, ty domobrany

Dobrý den, pane Kobzo
Vystupujete na Svobodném rádiu,kde si pan Kapal notuje z důvodové zprávy, že zákaz ozbrojených skupin se netýká již registrovaných subjektů.
Chápete, že i kdyby se nakrásno stávající tři subjekty,považované dnes za domobrany, "vešly" do dikce stávajícího návrhu zákona i dle DZ, tak pořád zde zůstává ono možné jejich "ideologické zaměření" jako podsunutá záminka jejich zákazu ve smyslu definice §3.Důvodová zpráva nebude mít přeci platnost zákona, a tato možnost pak bohužel trvá. DZ vysvětluje co jsou to ty „společenské cíle“. Jelikož to není nikde definované, proto je možné tuto formulaci ze strany ministerstva vnitra bez větších problémů ohnout a volně vyložit, kdy např. kritika stávajícího liberálně demokratického režimu bude brána jako „společenský cíl“ a naráz takto budou domobrany splňovat i tento bod, nebo samotná obrana obce, státu.A co branné spolky. Kdo zaručí, že nebudou pod vlivem "ideologie", ovšem stát to nepřizná, a tak je povolí jak se mu bude hodit.

Odpověď

21.01.2020 8:37:00 - Mgr. Jiří Kobza
Vážený pane (či paní),

tato druhá varianta návrhu je podle mne veliký úspěch, protože konečně umožňuje to, o co domobranci usilovali, a to je začlenění takových spolků do systému mobilizační zálohy ochrany státu. Ten návrh ještě bude široce diskutován v parlamentu a je pravděpodobné, že ještě dozná změn. Budou k němu pozměňovací návrhy jak od poslanců, tak z vlády. Na konec může tedy být lepší. Nestahujte tedy gatě daleko před brodem, k finální formulaci je ještě dlouhá cesta. Důležité je, že se bude projednávat co nejdříve, jinak hrozí drastické pokuty od EU.