Jde také o další nástroj EU, jak tuto migraci naopak povzbudit, motivovat a usnadňovat, především s neskrývaným cílem zaplavit migranty (ať již nelegálními nebo legalizovanými nelegály) země dosud minimálně dotčené migrací, což jsou v paktu výslovně zmíněné státy střední a východní Evropy.
Jediné opravdu funkční řešení je neprodlené odstoupení od migračního paktu EU, uzavření hranic a nemilosrdná remigrace migrantů, kteří nemají nárok na ochranu.



