Mgr. Karel Novotný, MBA, LL.M.

  • BPP
ProfileTopCardGraphDescription

Průměrná známka je 2,72. Vyberte Vaši známku.

-3 -2 -1 0 1 2 3 4 5

( -3 je nejhorší známka / +5 je nejlepší známka )

Dotaz

06.09.2013 14:47:56 - Vojta S.

Bude Most jako Ostrava?

Dobry den,
socialni boure a masivni propousteni se odehrava v Ostrave. Mate recept, jak zabranit tomu, aby se neco podobneho nestalo na Mostecku a Chomutovsku?
Dekuju
V.

Odpověď

09.09.2013 14:51:58 - Mgr. Karel Novotný, MBA, LL.M.

Nejistota a strach z budoucnosti, katastrofické vize o počtu nezaměstnaných, to všechno děsí lidí na Karvinsku i Ostravsku. Těžební společnost OKD očekává masové propouštění zaměstnanců.

Primátor Karviné Tomáš Hampel se rozhodl požádat o pomoc přímo premiéra Jiřího Rusnoka či ministra průmyslu a obchodu Ciencilu.

V dopise žádá sestavení expertní skupiny a pomoc vlády při vybudování nové průmyslové zóny.

Nepřipomíná vám to co si?

Mostecko? No jistě. Jenže, my na Mostecku žádnou výstavbu průmyslových zón nepotřebujeme. Stačí ty, co máme, protože už tak je těžké a složité je obsadit. A montoven je už v Česku až, až.

Český člověk umí víc, než jen montovat a montovat jako stroj, jak dělník v podání Charlie Chaplina ve filmu Moderní doba.

Oproti Karviné a Ostravě se dají problémy s narůstající a od 90. let minulého století nejvyšší nezaměstnaností na Mostecku vyléčit jednoduše a vládu to nemusí stát ani zlámanou grešli. Tedy nic.

Vlastně ano, něco ano, odvahu konečně udělat rozhodnutí, které tady už mělo být před mnoha lety a nechat lidi dělat to, co dělají a zajistit republice energetickou soběstačnost, nerostoucí ceny energií a v konečném důsledku naději a perspektivu pro nejenom stávající populaci lidí v regionu, ale i pro další generace, pro naše děti a vnoučata. 

Abychom jak ten Charlie Chaplin v „Moderní době“ nezblbli a nezdegenerovali, aby se z nás nestali „opice“ či jiná zvěř, což už mnohdy u některých občanů je více jak patrné.

Ale abychom naopak v lidech našli to, co v nich ve většině je, znalost řemesla, chtění a vůli posunovat život dále, motivaci pro lepší život, přemýšlet o práci a mít životní perspektivu.

Jednoduché, jak facka.

Jenže bez „práce“ a bez iniciativy našich lidí v Praze to zřejmě nepůjde.

Nemám patent na rozum, neznám kouzelné zaklínadlo „abrakadabra“, či „ čárymáryfuk“,  aby se práce dostavila. Ale vím jedno, bez trvalého tlaku všech lidí, kterým jde na Mostecku o lidi, tedy i o sebe, to nepůjde!

V Karviné a Ostravě chtějí plán a masivní investice do regionu, který ČR desítky let vydělával a ne se na ně z Prahy dívat. No krucinál, ale to mi chceme na Mostecku také!

My jsme také dávali této republice více, než jsme dostávali. Idyla skončila – buď bude práce pro lidi a je jednoduché jim tu práci a perspektivu na Mostecku dát, nebo si musí „dojít“ a nekompromisně si o práci “říct“ Mosťáci, Litvínováci, Jirkováci, Chomutováci opět před Úřad vlády či před Poslaneckou sněmovnu!