Mgr. Kateřina Valachová, Ph.D.

  • ČSSD
  • Středočeský kraj
  • poslankyně
ProfileTopCardGraphDescription

Průměrná známka je -1,08. Vyberte Vaši známku.

-3 -2 -1 0 1 2 3 4 5

( -3 je nejhorší známka / +5 je nejlepší známka )

29. 8. 2019 15:18:00

Dětští dlužníci konečně dostanou druhou šanci

Dětští dlužníci konečně dostanou druhou šanci

Příběh novely insolvenčního zákona, za kterou dlouhé měsíce bojovala poslankyně ČSSD Kateřina Valachová, je u konce. V úterý 27. srpna novelu podepsal prezident republiky Miloš Zeman. Lidé se tak budou moci snadněji zbavit dluhů z dětství.

 „Jsem ráda, že prezident republiky podepsal druhou šanci pro mladé lidi zkrotit nezaviněné dětské dluhy! Společné dílo tak bylo dokončeno. Díky rychlosti podpisu prezidenta republiky budou mít možnost mladí lidé již v září dosáhnout na jednodušší a snazší oddlužení a splatit co mohou věřitelům, ale nenechat se ničit obchodníky s dětskými dluhy a lichváři,” řekla Kateřina Valachová.

Lidé by se peněžitých závazků z dětství mohli zbavit podle novely za tři roky. Jedinou podmínkou je plnit závazky oddlužení. Zvýhodněný režim se týká těch, u kterých alespoň dvě třetiny dluhů vznikly ještě před dovršením 18 let. K těmto závazkům by se připočítávalo příslušenství těchto dluhů, které přirostlo později, a také nové dluhy těchto lidí, které vznikly do 21 let věku, pokud peníze použili na splácení starších závazků.

Kateřina Valachová díky této novele spojila síly s celou sněmovnou. Podpora novely byl ze všech devíti sněmovních frakcí a navazuje na další, zatím neschválenou úpravu, podle níž by dluhy dětí do 15 let přecházely na jejich zákonné zástupce. Vláda s oběma změnami souhlasila.

V Česku čelí exekucím přes 6500 dětí a další desetitisíce dospělých si svoje dluhy přinesly z dětství. Dluhy vznikly kvůli nezaplaceným poplatkům za komunální odpad, telekomunikační služby či kvůli jízdě načerno.

Profily ParlamentníListy.cz jsou kontaktní názorovou platformou mezi politiky, institucemi, politickými stranami a voliči. Názory publikované v této platformě nelze ztotožňovat s postoji vydavatele a redakce ParlamentníListy.cz. Pro zveřejňování příspěvků v této platformě platí Etický kodex vkládání příspěvků a Všeobecné podmínky používání služby ParlamentníListy.cz.
Diskuse obsahuje 0 příspěvků Vstoupit do diskuse Komentovat článek Tisknout
reklama