Mgr. Květoslav Přibil, (ODA)

  • BPP
  • mimo zastupitelskou funkci
ProfileTopCardGraphDescription

Průměrná známka je -2. Vyberte Vaši známku.

-3 -2 -1 0 1 2 3 4 5
22.09.2017 0:42:22

Betonové zdi chrání elity. Ale co obyčejní Evropané?

Betonové zdi chrání elity. Ale co obyčejní Evropané?

Chceme-li zachovat jednotnou a spolupracující Evropu, musí mít politikové její občany na své straně. A hlavně Evropu začít chránit. Ne stavět zdi.

Ale to se nepodaří, pokud mezi ně a politické elity budeme stavět betonové zátarasy. Což se nyní děje kvůli hrozbě terorismu. Významné budovy obklopujeme betonovými ploty, aby byly chráněny. Jenže tím stavíme bariéry i pro občany. Ti si za chvíli nebudou moci svobodně prohlédnout jak evropské památky, tak stejně neuvidí sídla svých vlád, prezidentů a podobně. Bude to tak, jako když ve středověku byly hrady nahoře - aby k nim nemohli nájezdníci - ale ani poddaní. Ještě nám schází padací mosty.  

A jak vysvětlíme občanům, že chráníme politiky, ale je necháváme napospas na nechráněných ulicích?

Děláme to prostě špatně. Namísto plotů vně Evropy, abychom zachovali a chránili její svébytnost, spolupracující státy a svobodně cestující evropské obyvatele, budujeme desítky uzavřených prostor, kde budou politikové jako v mauzoleu, a občané venku zanechaní napospas terorismu... Se kterým si nevíme rady. A kolem všudypřítomný strach. Ani moc nepřeháním, když to přirovnám typově ke strachu kdysi za okupace - z toho, co přijde zítra. Co vypukne. A kde.

Stavby zdí jsou proto zoufalým krokem, rezignací na evropské hodnoty, které bychom měli chránit jako oko v hlavě. Kdysi jsme s velkou slávou za přítomnosti kamer stříhali ploty mezi námi a Rakouskem. Pak jsme zbořili jsme s velkou slávou hranice i ploty mezi státy, a dnes? Pokorně si budujeme oplocené státečky kolem institucí a památek.  Omezujeme své území. A je jedno, zda jsou ty zdi skleněné jako kolem Eiffelovky, nebo betonové jako právě v Rakousku klolem sídla vlády, nebo kolem našeho krásného Staromáku (který budou hyzdit).

Nechci žít v Evropě tisíců zdí. Chci žít ve svobodné a bezpečné Evropě, i kdyby ta svoboda a bezpečí měly být zachovány za cenu zdi jediné, Evropu obklopující. S tou jedinou bych se smířil. S těmi ostatními nikdy. Nastal čas, aby se Evropa přestala hádat o své malé vnitřní problémy, a zaměřila se na ten jediný - aby zůstala Evropou bez hranic a zdí. Proto ji musíme začít chránit. Tak tvrdě a důsledně, jak jsme toho schopni.

Proč? No protože je přece naše. Takže bychom se tak k ní měli chovat.         

Profily ParlamentníListy.cz jsou kontaktní názorovou platformou mezi politiky, institucemi, politickými stranami a voliči. Názory publikované v této platformě nelze ztotožňovat s postoji vydavatele a redakce ParlamentníListy.cz. Pro zveřejňování příspěvků v této platformě platí Etický kodex vkládání příspěvků a Všeobecné podmínky používání služby ParlamentníListy.cz.

Diskuse obsahuje 0 příspěvků Vstoupit do diskuse Komentovat článek Tisknout