Mgr. Lenka Kadlecová

  • ČSSD
  • Liberecký kraj
  • krajská zastupitelka
ProfileTopCardGraphDescription

Průměrná známka je -0,69. Vyberte Vaši známku.

-3 -2 -1 0 1 2 3 4 5

( -3 je nejhorší známka / +5 je nejlepší známka )

17.07.2015 15:57:00

M přidá na financování sociálních služeb v kraji

M přidá na financování sociálních služeb v kraji

Poskytovatelé sociálních služeb z celé České republiky se i v letošním roce potýkají s nedostatkem finančních prostředků. Nejinak tomu je i u organizací v Libereckém kraji.

 Na jejich dofinancování chybí jedenatřicet milionů Kč, přičemž v rozpočtu Libereckého kraje není možné takovou sumu najít. Vláda rozhodla, že chybějící peníze poskytne Ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV).

„Ministerstvu se podařilo nalézt 720 milionů Kč pro celou republiku. Prozatím ale není jasné, jaká částka připadne na Liberecký kraj, nicméně si vážíme každé podpory, která pomůže našim příspěvkovým organizacím, jež by potřebovaly dohromady 19 milionů Kč. Dalším poskytovatelům sociálních služeb pak na letošní rok chybí 12 milionů Kč. Až bude zřejmé, kolik peněz MPSV Libereckému kraji skutečně poskytne, finanční prostředky budou alokovány podle výpočtového vzorce, který platil pro řádné kolo dotačního řízení,“ vysvětluje Lenka Kadlecová, náměstkyně hejtmana pro sociální věci.

Částky potřebné na financování sociálních služeb rok od roku rostou a na nutnost koncepčně tuto situaci řešit kraje soustavně upozorňují již delší dobu. Navyšují se kvůli vzrůstajícím potřebám klientů, respektive s rostoucím počtem těch, kteří služby potřebují a dále také v souvislosti se zákonnou povinností poskytovatelů navýšit mzdové a platové prostředky pracovníků v sociálních službách pro rok 2015.

„Není možné veškeré náklady přenést na samotné poskytovatele, tedy kraje, obce nebo klienty. Jsem ráda, že současná vláda, respektive MPSV, si vážnost situace uvědomuje a pomáhá nám ji řešit. To že tato oblast je vnímána jako prioritní dokazuje fakt, že kraje při jednání s vládou o rozpočtu na rok 2016, ve spolupráci s MPSV, požadují stabilní financování, a to v celkové výši 9,7 mld. Kč,“ doplňuje náměstkyně Kadlecová.


Profily ParlamentníListy.cz jsou kontaktní názorovou platformou mezi politiky, institucemi, politickými stranami a voliči. Názory publikované v této platformě nelze ztotožňovat s postoji vydavatele a redakce ParlamentníListy.cz. Pro zveřejňování příspěvků v této platformě platí Etický kodex vkládání příspěvků a Všeobecné podmínky používání služby ParlamentníListy.cz.
Diskuse obsahuje 0 příspěvků Vstoupit do diskuse Komentovat článek Tisknout