Mgr. Marta Semelová

  • KSČM
ProfileTopCardGraphDescription

Průměrná známka je 3,62. Vyberte Vaši známku.

-3 -2 -1 0 1 2 3 4 5

( -3 je nejhorší známka / +5 je nejlepší známka )

15.06.2012 22:11:23

Vláda Petra Nečase jednoznačně staví zájmy církve nad zájmy státu a jeho občanů

Vláda Petra Nečase jednoznačně staví zájmy církve nad zájmy státu a jeho občanů

Plán vlády Petra Nečase předat rozsáhlý majetek církvi a vyplatit obrovskou finanční částku, která má být desítky let splácena, vyvolává značný odpor ve veřejnosti.

Někteří podávají trestní oznámení pro závažné delikty ohrožující stát a majetkové zájmy občanů, jiní píší nesouhlasné maily a dopisy, svolávány jsou protestní demonstrace, po celé republice se  podepisují petice. S vládní koalicí to však ani nehne. Je jí naprosto lhostejné, že proti církevním restitucím je podle průzkumů většina české veřejnosti. Oháníte se demokracií a lidskými právy, ale návrhem KSČM na vyhlášení referenda jste naprosto nedemokraticky zametli. Církev má dostat obrovský majetek patřící lidu ČR a občané se k tomu podle vás nesmí vyjádřit.

         A přitom se to všech těch lidí týká. Není na zdravotnictví, není na školství, není na bydlení, na sociální oblast a vláda s arogancí a opovržením odmítne názory a rozhodnutí občanů a s pokorou a poslušností, jak poddaný svému pánu, odevzdá církvi, co jí nepatří. Přitom se ohání nepravdivými argumenty o navrácení majetku, který byl komunisty ukraden, v bláhové naději, že 100krát opakovaná lež se stává pravdou a že jim na to lidi budou skákat donekonečna.

        Tyto argumenty předkladatelů jsou však nepravdivé a hrubě zkreslující. Nejde o žádné odstranění křivd, o žádné restituce, tedy o návrat k předchozímu stavu. Katolická církev má získat majetek nebo náhradu za něj, který jí nepatřil. Držela ho jako pozůstatek feudalismu a získávala jej jako subjekt moci z veřejných zdrojů, v důsledku konfiskací,  působením inkvizice,  nátlaku na jednotlivce a hlavně z práce obyčejných lidí. Církev tento majetek pouze spravovala a měla k němu různá dispoziční práva, což by mohly doložit seznamy majetku. Právě z těchto důvodů se vláda jeho soupisu a pečlivému prověření toho, co církvi skutečně patřilo, tak vehementně brání.

        A po nás chcete, abychom vám to posvětili? Chcete po zákonodárcích, aby schválili něco, co je na vodě, co není jednoznačně vymezeno a zdokumentováno, co otevírá prostor pro právní nejistotu, vleklé soudní spory a různé majetkové machinace? Chcete, abychom dali souhlas s tím, aby se katolická církev stala v naší zemi superprivilegovaným soukromým subjektem placeným z kapes lidí, kteří nejsou věřící a kteří si musí utahovat si opasky do té míry, že už na pomyslném opasku  není kam posouvat? Mohu vás ujistit, že KSČM pro to nikdy ruku nezvedne. Legalizace tohoto vytunelování státního majetku bude vaše zodpovědnost. Budete to vy, které budou občané v budoucnu volat, a to zcela po právu, k zodpovědnosti. Jako poslanci totiž zneužíváte své pravomoci, neboť tento parlament nemá právo na desítky let zatížit budoucí generace zcela neopodstatněným nedozírným dluhem.

       Přitom občany ždímáte, kde se dá. Šetříte mladých rodinách s dětmi, na důchodcích, na nezaměstnaných, nemocných, na zdravotně postižených, chudých a sociálně slabých, kteří se stále víc propadají do chudoby. Je oberete, aby se mohly napakovat církve.

       Podle vlády, a speciálně ministra financí Miroslava Kalouska, se všichni musíme stejně podílet ekonomické situaci ČR. Tato vyjádření jsou ovšem nejen mimo realitu, ale také naprosto v rozporu s tím, co vláda dělá. Dokazují to i poslední údaje MPSV a Českého statistického úřadu, z nichž jednoznačně vyplývá, že i nadále nejrychleji bohatnou bohatí a chudnou chudí. Výrazná diferenciace mezd pokračuje. Rozdíly se dále zvyšují. Od 8 tisíc korun hrubého až po milionové měsíční příjmy a odměny manažerů. V roce 2007 nedosáhlo na průměrnou mzdu 64,1% zaměstnanců, v minulém roce jich bylo už 67%: Těmto lidem se mají mzdy dále snižovat. A tomu říkáte stejný podíl na údajném obnovení prosperity české ekonomiky?

Kam se podíváte, nejsou peníze.

             Ve školství se snižují platy učitelů a nepedagogických pracovníků, nejsou peníze na pomůcky, učebnice, žákovské kurzy, ale také například povinné pojištění zaměstnanců či náhrady za nemocenskou. Zatímco v roce 2007 měly školy na pomůcky 1,6 miliardy korun, letos dostaly pouhých 400 milionů. Po započítání zvýšené sazby DPH činí celkový pokles zhruba 80 %. Finanční náklady se stále víc přenášejí na kraje, obce, na rodiny. Vysokoškolákům chcete zpoplatnit studium. Místo toho, abyste investovali do budoucnosti, tedy do vzdělání, vrazíte peníze církvi.

Školství však jediný rezort, kde se nedostává. Finanční prostředky chybí policii, chybí hasičům, ale také třeba zemědělcům. Ušetřit se má na kojeneckých ústavech, dětských domovech a podobných zařízeních Ve zdravotnictví musí platit doslova nekřesťanské poplatky za návštěvu u lékaře, za pobyt v nemocnicích, za léky a zdravotnické pomůcky, nedostupné pro mnoho pacientů budou lázně a rehabilitace. Ale pro církev se finance najdou.

            Další oblast – sociální. Sociální škrty povedou k prudkému nárůstu chudoby a sociálnímu vyloučení. Postihnout přitom všechny nízko a středně příjmové obyvatele a celé rodiny, ale pochopitelně také ty, kteří jsou díky těmto škrtům zcela bez příjmů.

            S krácením se potýkají zdravotně postižení nebo ti, kteří o zdravotně postižené děti i dospělé pečují. Peníze na udržení provozu a zaplacení mezd nemají provozovatelé sociálních služeb. Seniorům krátíte valorizace důchodů, což mnohé přivede do velmi napjaté situace. Je to vaše vláda, která těmito škrty dosáhla toho, že vůbec poprvé v historii vyšli do ulic protestovat právě senioři.

Peníze se nedostávají také na politiku zaměstnanosti.

           Přitom podle statistik MPSV je v ČR úřady práce oficiálně evidováno 497 tisíc nezaměstnaných, dalších 330 tisíc, rovněž podle údajů MPSV, evidováno není. Zavedením řady nových důvodů pro krácení sociálních dávek se podpora v nezaměstnanosti pro občany stává velmi nedostupnou. Někteří uchazeči o zaměstnání tak přecházejí do systému pomoci v hmotné nouzi, ale velké množství z nich nemá nárok na žádnou pomoc od státu. V evropském srovnání je česká podpora v nezaměstnanosti extrémně nízká a krátká.

           Ke krácení dochází i v pomoci v hmotné nouzi, uzákoněno je časové omezení vyplácení dávek na bydlení, odstraněn má být doplatek na bydlení. Mnozí důchodci, ale i další, tak nebudou mít dostatek prostředků na úhradu nájemného a dalších nákladů na bydlení. Pak hrozí zastavení dodávky elektrické energie, plynu, tepla, vody nebo dokonce vystěhování z bytů. Spolu s krácením valorizace lze pak očekávat, že míra chudoby důchodců by se uvedenými opatřeními mohla až zdvojnásobit.

Na to všechno nejsou peníze…na církev se najít musí.

Řekněte rovnou:

        Občané, my na to nemáme, protože tady přes 20 let tunelujeme zemi, protože jme rozdali, rozprodali a rozkradli miliardové majetky a protože teď se zbavujeme rozsáhlých majetků, které mohly být zdrojem na zaplacení např. právě toho zdravotnictví, školství, sociální oblasti, policie, hasičů, na pomoc českým zemědělcům.

           Tato vláda, vláda Petra Nečase jednoznačně staví zájmy církve nad zájmy státu a jeho občanů, kteří jsou ve velké většině ateisty. Zřejmě si uvědomuje, že má na svědomí totiž tolik hříchů, že se snaží nějak vykoupit. A ty to, občane, to zaplať.

            Předkladatelé zákona a jeho zastánci přesvědčují občany, že návrh zákona je nutné přijmout, protože v opačném případě by hrozily ze strany církví soudní spory. Tak ať se církev soudí. Ať dokazuje, že jí to nebo ono skutečně patří. Ale nechtějte po lidech, aby to platili, a po nás, abychom s tak nehoráznou legalizací vytunelování ČR souhlasili.

            Na závěr chci říci: Odmítli jste zamítnutí tohoto zákona, odmítli jste referendum k vydání majetku církvi. Popřeli jste právo občanů této země rozhodnout. Vzhledem k tomu, o jak závažný krok jde, jsem však přesvědčena, že lidé mají plné právo vědět, jak kdo v této otázce hlasuje. Navrhuji proto veřejné hlasování, tedy hlasování po jménech.

 

Řeč poslankyně Marty Semelové (KSČM ) v PS PČR dne 15.6.2012.

Profily ParlamentníListy.cz jsou kontaktní názorovou platformou mezi politiky, institucemi, politickými stranami a voliči. Názory publikované v této platformě nelze ztotožňovat s postoji vydavatele a redakce ParlamentníListy.cz. Pro zveřejňování příspěvků v této platformě platí Etický kodex vkládání příspěvků a Všeobecné podmínky používání služby ParlamentníListy.cz.
Diskuse obsahuje 1 příspěvků Vstoupit do diskuse Komentovat článek Tisknout
reklama