Mgr. Martin Baxa

  • ODS
  • ministr kultury
ProfileTopCardGraphDescription

Průměrná známka je -1,12. Vyberte Vaši známku.

-3 -2 -1 0 1 2 3 4 5

( -3 je nejhorší známka / +5 je nejlepší známka )

23.01.2022 9:15:00

Nechci zpřísňovat opatření v kultuře kvůli omikronu

Nechci zpřísňovat opatření v kultuře kvůli omikronu

Aktuální fungování kulturních institucí v sevření pravidel kolem covidu, legislativní priority i rozdělování peněz na kulturu z Národního plánu obnovy, to jsou témata, o kterých v rozhovoru mluvil nový ministr kultury Martin Baxa.

 V současné době se v kontextu pandemie koronaviru řeší varianta omikron. Čísla nakažených se výrazně zvedají. Hrozí uzavírka kulturních institucí? „Já se zasazuji o to, aby nedošlo k dalšímu zpřísňování restrikcí v kultuře. A i v kontextu nastupující varianty omikron budeme za ministerstvo kultury prosazovat, aby ke zpřísňování nedošlo,“ říká Martin Baxa a dodává: „Za sebe chci zdůraznit, že opatření se v kultuře dodržují, a tedy obviňovaní kulturních akcí z toho, že se v rámci nich covid šíří, jsou nepravdivá.“

Jedním z úkolů, které musí nový ministr kultury řešit v nejbližší době, je rozdělení financí na kulturu z Národního plánu obnovy. Národní plán obnovy je strategickým dokumentem, kterým Česká republika žádá o finanční příspěvek z evropského Nástroje pro oživení a odolnost ve formě grantů. Česko dá na rozvoj kultury a kreativního průmyslu v rámci Národního plánu obnovy víc než sedm miliard korun. Další finance pak umělci mohou získat z evropských programů, jako je Kreativní Evropa.

„Tyto peníze by mohly podpořit v rámci kultury aktivity, které dříve podpořeny být nemohly. Finance jsou určeny na vzdělávání ve školách, podporu mobility umělců, podporu kreativity, digitalizaci atd. Peníze musí být rozděleny do roku 2025,“ dodává Martin Baxa.

Celý rozhovor si můžete poslechnout ZDE.

Profily ParlamentníListy.cz jsou kontaktní názorovou platformou mezi politiky, institucemi, politickými stranami a voliči. Názory publikované v této platformě nelze ztotožňovat s postoji vydavatele a redakce ParlamentníListy.cz. Pro zveřejňování příspěvků v této platformě platí Etický kodex vkládání příspěvků a Všeobecné podmínky používání služby ParlamentníListy.cz.
Diskuse obsahuje 0 příspěvků Vstoupit do diskuse Komentovat článek Tisknout
reklama