Mgr. Martin Kupka

  • ODS
  • Středočeský kraj
  • poslanec
ProfileTopCardGraphDescription

Průměrná známka je -0,03. Vyberte Vaši známku.

-3 -2 -1 0 1 2 3 4 5

( -3 je nejhorší známka / +5 je nejlepší známka )

25.01.2021 18:58:34

Rozdělování vakcín v režii vlády je nespravedlivé pro lidi v krajích

Rozdělování vakcín v režii vlády je nespravedlivé pro lidi v krajích

V tuto chvíli ve Středočeském kraji funguje 17 očkovacích míst, intenzivně připravujeme 12 velkokapacitních očkovacích center, která mohou začít fungovat na přelomu února/března. Chybí ale to nejdůležitější: VAKCÍNY!!!


K dnešnímu dni jsme dostali 26 910 vakcín, které byly a jsou používány pro zdravotníky a v domovech pro seniory. Bohužel ani pro tyto prioritní skupiny nebyl dosud dodán potřebný počet vakcín.

Středočeský kraj je nejlidnatějším krajem, podíl seniorů 65+ má 12 %, zatímco poměr dodaných vakcín do našeho kraje se pohybuje kolem 8 %. Nikdo nedokáže vysvětlit, proč k tomuto nepoměru dochází. Pokud by dodávky pokračovali stejným tempem, tak k proočkování jenom této nejohroženější skupiny obyvatelstva tzn. seniorů ve věku 80+ a personálu ve zdravotnictví a sociálních službách dojde za 2,5 měsíce. V případě všech obyvatel Středočeského kraje by šlo o zhruba 2 roky.

„Praha obdržela za stejné období 86 580 vakcín a to má ve srovnání se Středočeským krajem srovnatelný počet seniorů. Pak se mohou někteří starostové městských částí chlubit, jak se dokáží o své seniory postarat. Máme se ale spravedlivě postarat o všechny, kteří jsou nejzranitelnější. To by ale vláda musela lépe rozdělovat vakcíny. Nerozumím tomu, v čem je senior ve středních Čechách méně důležitý, než senior v Praze,“ říká náměstek hejtmanky Martin Kupka.

„Je frustrující neustále odpovídat na oprávněné dotazy od ředitelů nemocnic, kde máme domluvená očkovací místa, kdy konečně dostanou vakcíny, zatímco slyším, jak jinde se očkují náhodní kolemjdoucí nebo úředníci a jejich rodinní příslušníci. Vakcíny si bohužel sám kraj koupit nemůže a musíme čekat na dodávky z Ministerstva zdravotnictví. Vláda musí přijmout jasnou strategii vč. systému distribuce v závislosti na počtu občanů a připravenosti krajů na očkování,“ říká radní pro zdravotnictví Pavel Pavlík.

Profily ParlamentníListy.cz jsou kontaktní názorovou platformou mezi politiky, institucemi, politickými stranami a voliči. Názory publikované v této platformě nelze ztotožňovat s postoji vydavatele a redakce ParlamentníListy.cz. Pro zveřejňování příspěvků v této platformě platí Etický kodex vkládání příspěvků a Všeobecné podmínky používání služby ParlamentníListy.cz.
Diskuse obsahuje 0 příspěvků Vstoupit do diskuse Komentovat článek Tisknout
reklama