Mgr. Martin Kupka

  • ODS
  • Středočeský kraj
  • poslanec
ProfileTopCardGraphDescription

Průměrná známka je -0,03. Vyberte Vaši známku.

-3 -2 -1 0 1 2 3 4 5

( -3 je nejhorší známka / +5 je nejlepší známka )

Dotaz

04.04.2019 11:32:54 - Pavel Stloukal

Pochody na Karlštejn

Dobrý den!Můžete prosím potvrdit nebo vyvrátit a vysvětlit obrovské sumy vynaložené na akce Pochody na Karlštejn?Pokud jsou pravdivé neměl byste odstoupit ze všech funkcí nejen v ODS?Mgr.Pavel Stloukal Brno.

Odpověď

06.04.2019 6:13:12 - Mgr. Martin Kupka
 Vážený pane magistře,

Královský průvod z Prahy na Karlštejn s bohatým doprovodným programem hned v několika městech a obcích po trase, s velkou návštěvností, s prezentací v zahraničí, se zahraničními účastníky i novináři stál skutečně v roce 2007 necelých 4,2 miliónů korun. Částka byla mnohokrát zveřejněna a zkontrolována. V podobných relacích se pohybují například každoroční Slavnosti pětilisté růže, které se konají v Českém Krumlově.

K naplnění dalších smluv na čtyřletý projekt nedošlo, neboť jej hejtman David Rath zrušil. Proto nemůžeme zhodnotit, jaký by byl jeho přínos, ale jsem dnes stejně, jako před lety, přesvědčen, že by pomohl cestovnímu ruchu v kraji a též v propagaci našeho Středočeského kraje. Odmítám, že by se jednalo o nehospodárné nakládání s veřejnými prostředky. Vše navíc prošlo podrobnou kontrolou.

Prostřednictvím královského průvodu se opravdu dařilo prezentovat Středočeský kraj v zahraničí. Skutečná historická událost, spojení s Karlem IV. a Prahou poutalo a stále poutá pozornost. Český král a římský císař nechával každý rok vystavovat říšské korunovační klenoty v kapli Božího Těla, která stávala na nynějším Karlově náměstí. Praha se v té době proměňovala v cíl poutníků z celé Evropy, kteří se přicházeli poklonit císařským korunovačním klenotům. Právě pro jejich bezpečnou úschovu nechal Karel IV. zbudovat Karlštejn a královský průvod převážel svátostiny každoročně z Prahy zpět do bezpečných zdí Karlštejna. Právě tuto historickou událost průvod každoročně oživuje.

Nikdo se organizací této akce neobohatil.

Mrzí mne, že radní Herman za ANO využil Královský průvod k pokusu o očernění akce, o jejíž oblibě hovoří každoročně tisíce návštěvníků, a která přežívá díky mnoha městům a nadšeným podporovatelům i poté, co již Středočeský kraj není jejím hlavním pořadatelem.

Rád bych všechny spekulace, které jsou v článku napsané, uvedl na pravou míru, a proto v prostorách Krajského úřadu Středočeského kraje v Praze budu pořádat prezentaci, kde představíme první ročníky Královského průvodu a tehdy připravovaný záměr pro další léta. Pokud budete mít čas a zájem, přijďte se v úterý 16. dubna 2019 v 9:00 též podívat.


S přáním příjemného víkendu


Martin Kupka