Mgr. Martina Berdychová

Místopředsedkyně hnutí Východočeši
  • BPP
  • Královéhradecký kraj
  • náměstkyně hejtmana
ProfileTopCardGraphDescription

Průměrná známka je 0,06. Vyberte Vaši známku.

-3 -2 -1 0 1 2 3 4 5

( -3 je nejhorší známka / +5 je nejlepší známka )

06.01.2021 14:32:00

V Žacléři pokračuje stavba domova pro seniory. Kraj na ni obdržel státní dotaci

 V Žacléři pokračuje stavba domova pro seniory. Kraj na ni obdržel státní dotaci

Královéhradecký kraj obdržel státní dotaci ve výši 61 milionů korun na rekonstrukci dvou objektů bývalé ubytovny v Žacléři, kterou zahájil loni v září.

Investice za téměř 145 milionů korun rozšíří kapacitu Domova Důchodců v Lamperticích o 52 sociálních lůžek. Stavební práce by měly skončit v jarních měsících roku 2022.

Ve zrekonstruovaném objektu v Žacléři budou k dispozici jednolůžkové a dvojlůžkové pokoje s vlastní sprchou a toaletami. Pětipodlažní domov pro 52 seniorů bude mít bezbariérový přístup a klientům v pohybu po objektu pomohou dva osobní výtahy. V každém podlaží budou také k dispozici koupelny vybavené masážními vanami s přístupem pro imobilní klienty.

„S inovacemi ale počítáme i v oblasti poskytování sociálních služeb, ve kterých využijeme nové komunikační technologie. Každý klient bude mít například vlastní přístup na internet, svoji televizi a bude moci používat moderní komunikační prvek  klient – sestra. Mezi další inovativní kroky řadíme vybudování indukční zvukové smyčky ve společenské místnosti, která zajistí  lepší funkci naslouchadel,“ sděluje náměstkyně hejtmana Martina Berdychová odpovědná za sociální oblast.

Kraj využije moderní pomůcky i pro ulehčení manipulace s méně pohyblivými klienty. „Jako asistivní technologie použijeme až u 60 procent lůžek klientů stropní nosný systém a u zbylých 40 procent použijeme lůžka s laterálním náklonem. Počítáme, že pro lepší komfort budou všechna lůžka ovládaná elektricky. Nosný systém také využijeme i ve společných hygienických prostorách klientů,“ dodává Berdychová.

Nové zařízení v Žacléři kromě trvalých lůžek pro klienty se stařeckými demencemi nabídne i dočasné odlehčovací pobyty pro seniory, o které pečují rodinní příslušníci v domácím prostředí a potřebují zajistit péči o seniora na určitou dobu. Provozovatelem objektu v Žacléři bude Domov důchodců Lampertice, příspěvková organizace zřizovaná Královéhradeckým krajem.

Předpokládané náklady projektu jsou ve výši 145 milionů korun, z toho 140 milionů včetně DPH připadá na stavební práce. Zhotovitelem stavby je společnost BAK. Celý projekt administruje krajské Centrum investic, rozvoje a inovací (CIRI). Vedle samotné rekonstrukce budov, kterou hradí Královéhradecký kraj, se na financování podílí i město Žacléř v podobě venkovních úprav a rekonstrukcí zpevněných ploch navazujících na nově vybudované okolí domova. Na stávajících pozemcích vzniknou i parkovací místa pro návštěvníky domova.

Královéhradecký kraj aktuálně kraj realizuje čtyři stavby domovů pro seniory, a to v Tmavém Dole, Opočně, Borohrádku a Žacléři. Vznikne tak 206 moderních lůžek pro seniory a klienty s Alzheimerovou chorobou. Celkové náklady vyjdou zhruba na 533 milionů korun, kraj na realizaci staveb získal dotaci ministerstva práce a sociálních věcí ve výši 206 milionů korun.

Profily ParlamentníListy.cz jsou kontaktní názorovou platformou mezi politiky, institucemi, politickými stranami a voliči. Názory publikované v této platformě nelze ztotožňovat s postoji vydavatele a redakce ParlamentníListy.cz. Pro zveřejňování příspěvků v této platformě platí Etický kodex vkládání příspěvků a Všeobecné podmínky používání služby ParlamentníListy.cz.
Diskuse obsahuje 0 příspěvků Vstoupit do diskuse Komentovat článek Tisknout
reklama