Mgr. Martina Berdychová

Místopředsedkyně hnutí Východočeši
  • BPP
  • Královéhradecký kraj
  • náměstkyně hejtmana
ProfileTopCardGraphDescription

Průměrná známka je 0,03. Vyberte Vaši známku.

-3 -2 -1 0 1 2 3 4 5

( -3 je nejhorší známka / +5 je nejlepší známka )

20.12.2019 17:56:00

Kraj podporuje i ty nejmenší knihovny

Kraj podporuje i ty nejmenší knihovny

Částku 9,75 milionu korun rozdělil Královéhradecký kraj mezi knihovny plnící regionální funkce.

Prostředky z krajského rozpočtu na rok 2020 zamíří do Hradce Králové, Trutnova, Jičína, Náchoda, Rychnova nad Kněžnou a Kostelce nad Orlicí a zajistí dostupnost veřejných knihovnických a informačních služeb na všech místech v kraji.

Kraj poskytuje podporu jednotlivým knihovnám podle celostátních pravidel. Kromě šesti pověřených knihoven plní část regionálních funkcí i krajská Studijní a vědecká knihovna v Hradci Králové, která každoročně uzavírá s pověřenými knihovnami smlouvy stanovující trvalé a aktuální úkoly pro daný rok.

„Regionální služby poskytované knihovnám v menších městech a obcích spočívají především ve vytváření výměnných fondů knih a jejich půjčování, vzdělávání pracovníků a také poradenská činnost. Přispívá to k vyrovnávání rozdílů v kvalitě služeb poskytovaných obyvatelům měst a malých obcí,“ vysvětluje náměstkyně hejtmana Martina Berdychová odpovědná za oblast školství a kultury.

Do tohoto systému je v Královéhradeckém kraji zapojeno téměř 400 knihoven. Vedle kraje finančně přispívá i samotná krajská knihovna a dále zřizovatelé jednotlivých knihoven. Takto například v minulém roce přispělo 77 % obsluhovaných obcí a celkem se jednalo o téměř 1,5 milionu korun. Příspěvek pokryl téměř polovinu nákladů na pořízení výměnných fondů. V průměru na obyvatele malých obcí Královéhradeckého kraje se jednalo o částku 9,65 Kč. Cirkulaci výměnných fondů přitom využilo více než 93 % vesnických knihoven a poboček.

Profily ParlamentníListy.cz jsou kontaktní názorovou platformou mezi politiky, institucemi, politickými stranami a voliči. Názory publikované v této platformě nelze ztotožňovat s postoji vydavatele a redakce ParlamentníListy.cz. Pro zveřejňování příspěvků v této platformě platí Etický kodex vkládání příspěvků a Všeobecné podmínky používání služby ParlamentníListy.cz.
Diskuse obsahuje 0 příspěvků Vstoupit do diskuse Komentovat článek Tisknout
reklama