Mgr. Martina Berdychová

Místopředsedkyně hnutí Východočeši
  • BPP
  • Královéhradecký kraj
  • náměstkyně hejtmana
ProfileTopCardGraphDescription

Průměrná známka je 0,05. Vyberte Vaši známku.

-3 -2 -1 0 1 2 3 4 5

( -3 je nejhorší známka / +5 je nejlepší známka )

04.02.2021 19:58:00

Krize ukázala potenciál práce s naším kulturním dědictvím digitální cestou

Krize ukázala potenciál práce s naším kulturním dědictvím digitální cestou

Kulturu v Česku má restartovat více jak 8,2 miliardy korun. Kraj se připojil k iniciativě za její záchranu.

Královéhradecký kraj se připojil k iniciativě platformy Kreativní Česko, jejíž cílem je podpora kultury a kreativního sektoru v rámci připravovaného Národního plánu obnovy.

V letech 2021 až 2023 má s restartem společenského a kulturního života v České republice pomoci více jak 8,2 miliardy korun. Součástí návrhu Národního plánu obnovy jsou také finanční prostředky ve výši 4,5 miliardy korun, které by měly směřovat do regionů. Regionální i národní aktéři v kulturní oblasti apelují na vládu, aby se Národní plán obnovy schválil v původním znění. Pokud by k jeho schválení nedošlo, kraje by o tyto finance mohly přijít.

„Koronavirová nákaza bohužel zastavila veškerý společenský život. Již téměř rok je veškerá kultura mimo provoz a tato skutečnost má drtivý dopad na činnost všech umělců a organizátorů kulturních akcí. Tímto útlumem značně trpí také celková ekonomika naší země. Připojením k výzvě Za kreativní Česko chceme s dalšími klíčovými aktéry podpořit kulturní a kreativní sektor, který má pro rozvoj celé České republiky značný potenciál. Kromě toho, že je Královéhradecký kraj součástí platformy jako takové, funguje také jako hlavní ambasador mezi všemi regiony České republiky, což v boji za záchranu kultury považuji za velkou čest,“ řekla k výzvě náměstkyně hejtmana pro oblast kultury a cestovního ruchu Martina Berdychová.

Ministerstvo kultury rozdělilo Národní plán obnovy v letech 2020 až 2023 do čtyř hlavních oblastí. Nejvíce finančních prostředků má podle původního plánu směřovat na rozvoj regionální kultury a kulturních a kreativních odvětví. Zhruba 4,5 miliardy korun tak může putovat na regionální kulturní centra a rozvoj regionálního kulturního a kreativního sektoru. Kraj by tak mohl využít prostředky na předprojektovou a projektovou přípravu při budování či obnově kulturních center v regionu.

„Nejenom současná krize ukázala potenciál práce s naším kulturním dědictvím digitální cestou. Mít možnost zhlédnout divadlo nebo výstavu online je možné, někdy i zábavné. Pokud dalších 1,5 miliardy bude směřovat na modernizaci a digitalizaci kulturního a kreativního sektoru, můžeme se dočkat inspirativních momentů například v galeriích a muzeích po jejich opětovném otevření,“ dodala náměstkyně Martina Berdychová.

Finanční prostředky by se měly využít na digitalizaci, technologickou modernizaci či internacionalizaci kulturních a kreativních sektorů nebo investiční akce pro divadla.

Součástí výzvy Za kreativní Česko jsou kromě Královéhradeckého kraje také například Ústecký, Středočeský, Karlovarský nebo Liberecký kraj. Výzva adresovaná vládě České republiky má podporu také u statutárních měst, mezi které v současnosti patří například Brno, Olomouc, Plzeň, Praha či České Budějovice. Královéhradecký kraj se k výzvě připojuje především proto, aby regiony o možnou finanční podporu z národního plánu obnovy nepřišly.

Královéhradecký kraj každoročně podporuje kulturní činnost a obnovu památek v regionu značnou částkou. V loňském roce tato suma přesáhla 27 milionů korun.

Profily ParlamentníListy.cz jsou kontaktní názorovou platformou mezi politiky, institucemi, politickými stranami a voliči. Názory publikované v této platformě nelze ztotožňovat s postoji vydavatele a redakce ParlamentníListy.cz. Pro zveřejňování příspěvků v této platformě platí Etický kodex vkládání příspěvků a Všeobecné podmínky používání služby ParlamentníListy.cz.
Diskuse obsahuje 0 příspěvků Vstoupit do diskuse Komentovat článek Tisknout
reklama