Mgr. Martina Berdychová

  • BPP
  • Královéhradecký kraj
  • vicehejtmanka
ProfileTopCardGraphDescription

Průměrná známka je 0,59. Vyberte Vaši známku.

-3 -2 -1 0 1 2 3 4 5

( -3 je nejhorší známka / +5 je nejlepší známka )

20.02.2018 18:49:00

Pevnost Dobrošov bude mít i návštěvnické centrum

Pevnost Dobrošov bude mít i návštěvnické centrum

Před 80 lety její stavbu ukončila válka, nyní se pevnost Dobrošov dočká rekonstrukce.

V Dobrošově na Náchodsku by již v červnu mohla začít dlouho očekávaná rekonstrukce místního pevnostního komplexu. Královéhradecký kraj zde hodlá proinvestovat více jak 90 milionů korun. Turisticky oblíbená památka by se tak měla dočkat řady zatraktivnění. Kraj nyní vypisuje tendr na stavební práce.

„Kromě rekonstrukce vnitřních prostorů chceme vybudovat i návštěvnické centrum, které zpříjemní návštěvu této národní kulturní památky. Pevnost Dobrošov je turisticky velmi vyhledávaná a zázemí pro návštěvníky zde prostě chybí,“ sdělila náměstkyně hejtmana Martina Berdychová odpovědná za školství, kulturu a sport.

Krajská rada nyní schválila vypsání výběrového řízení na stavební práce za bezmála 74 milionů korun. Ty se dotknou jak komplexu krytů a podzemních chodeb, tak vstupní haly a sálů s expozicemi. Zrekonstruováno bude i zázemí pro zaměstnance či příjezdová cesta a parkoviště.

„Revitalizace návštěvnické trasy bude čítat stavební úpravy nadzemních objektů Zelený, Můstek, Jeřáb, Polsko ale i podzemních prostorů mezi Můstkem a Zeleným. Restaurátorské práce budou provedeny specialistou – restaurátorem s povolením ministerstva kultury. Navržený postup bude muset předem odsouhlasit Památkový ústav a odbor kultury a památkové péče krajského úřadu,“ nastiňuje další průběh náměstkyně Berdychová.

Pevnost Dobrošov je ve vlastnictví Královéhradeckého kraje od roku 2015, kdy ji kraj bezplatně převzal od Armády České republiky. O převod přitom usiloval od roku 2003. Provoz pevnosti už několik desetiletí zajišťuje Regionální muzeum v Náchodě.

„Pevnostní komplex v Dobrošově je turisticky atraktivní památka, kam ročně zavítá na 30 tisíc návštěvníků. Je to dědictví, o které musíme pečovat a připomínat jeho význam veřejnosti. Plánovaná modernizace je přesně tím krokem, který to umožní,“ zhodnotil krajskou investici radní pro cestovní ruch Pavel Hečko.

Královéhradecký kraj hodlá do pevnosti Dobrošov investovat dohromady více jak 94 milionů korun. Devadesát procent této částky pokryje dotace z Integrovaného regionálního operačního programu (IROP), přičemž kraj celou investici předfinancuje. Příslib evropské dotace kraj obdržel v říjnu minulého roku.

Pevnost Dobrošov vznikla na obranu národa před druhou světovou válkou. Její stavba byla za protektorátu ukončena a pevnost byla uzavřena. První návštěvníci do ní vstoupili až v roce 1969. V roce 1995 byla prohlášena národní kulturní památkou.

Profily ParlamentníListy.cz jsou kontaktní názorovou platformou mezi politiky, institucemi, politickými stranami a voliči. Názory publikované v této platformě nelze ztotožňovat s postoji vydavatele a redakce ParlamentníListy.cz. Pro zveřejňování příspěvků v této platformě platí Etický kodex vkládání příspěvků a Všeobecné podmínky používání služby ParlamentníListy.cz.
Diskuse obsahuje 0 příspěvků Vstoupit do diskuse Komentovat článek Tisknout