Mgr. Ondřej Mirovský, M.EM

Měníme klima v české politice!
  • SZ
  • Praha 7
  • městský radní
ProfileTopCardGraphDescription

Průměrná známka je -1,77. Vyberte Vaši známku.

-3 -2 -1 0 1 2 3 4 5

( -3 je nejhorší známka / +5 je nejlepší známka )

26. 2. 2018 22:51:00

Z Česka se nesmí stát skládka německých dieselů

Z Česka se nesmí stát skládka německých dieselů

Přístup německé vlády k problematice zplodin z dieselových motorů ve městech z pozice Zelených jednoznačně vítáme.

Bez ohledu na přesný výsledek rozhodnutí spolkového správního soudu v Lipsku (v úterý 27. 2. 2017), je nutné řešit problém s diesely především v Praze. Reálně totiž hrozí, že se z České republiky stane skládka starších německých dieselů.

Automobilová doprava v Praze má z 56 % podíl na znečištění[1] škodlivými oxidy dusíku (NOx) a z 61 % u polétavého prachu (PM2,5). Na základě případného zákazu v Německu podle automobilových odborníků dojde k tomu, že se od našich sousedů budou neekologická auta kvůli ceně vyvážet právě k nám. 

Petr Vomáčka, zástupce spolku Čistá mobilita říká: „To co se děje v Německu bude mít negativní dopad na české řidiče, ale i na naši ekonomiku. Poslední výzkumy a mezinárodní jednání ukazují, že v ekologizaci dopravy a přepravy nás čeká mnoho radikálních změn. Česko však momentálně nejvíce trápí nastavení účinných prostředků pro kontrolu emisně nevyhovujících vozidel, které se pohybují po našich silnicích.“

Z výsledků nedávného měření částic v Praze projíždějících vozidel, které provádělo sdružení ČVUT a ÚAMK vyplývá, že zhruba 10% naměřených vozidel, jsou emisně nevyhovující a nemají po české silnici vůbec jezdit.

„Největším problémem je dlouhodobá neschopnost státní policie kontrolovat skutečný stav filtrů pevných částic v dieselových autech. Po silnících se tak prohánějí tisíce aut s extrémně škodlivými emisemi a Policie bohužel spí,“ říká Ondřej Mirovský, spolupředseda pražských Zelených.   

„Přitom existují řešení, jak do budoucna snižovat celkový počet aut ve městech a přispět tak i čistšímu vzduchu. Koncept sdíleného auta do každé rodiny nabídne obyvatelům měst reálnou možnost využívání auta bez nutnosti je vlastnit,“ dodává Ondřej Mirovský, člen Výboru pro dopravu ZHMP a spolupředseda pražských Zelených.  

Částice NOx zabijí za rok v EU 72 tisíc občanů a částice PM2,5 dokonce 406 tisíc lidí v EU[2]. Dopravní nehody v EU zabijí „jen“ 39 tisíc lidí. Je tedy na čase změnit priority a začít věnovat ještě větší pozornost čistému ovzduší v EU.

Profily ParlamentníListy.cz jsou kontaktní názorovou platformou mezi politiky, institucemi, politickými stranami a voliči. Názory publikované v této platformě nelze ztotožňovat s postoji vydavatele a redakce ParlamentníListy.cz. Pro zveřejňování příspěvků v této platformě platí Etický kodex vkládání příspěvků a Všeobecné podmínky používání služby ParlamentníListy.cz.
Diskuse obsahuje 0 příspěvků Vstoupit do diskuse Komentovat článek Tisknout
reklama