Mgr. Pavel Hofrajter

  • ČSSD
  • mimo zastupitelskou funkci
ProfileTopCardGraphDescription

Průměrná známka je -1,59. Vyberte Vaši známku.

-3 -2 -1 0 1 2 3 4 5

( -3 je nejhorší známka / +5 je nejlepší známka )

Dotaz

24. 1. 2018 11:38:03 - Franta Chomat

Polozil jste si zasadni otazky?

Predpokladam, ze se chcete rozhodnout pro toho, kdo by byl prospesnejsi nasim obcanum. Na jedne strane tu mame slusneho, cestneho a pry nepolitickeho a sjednocujiciho Drahose, o jehoz vlastnich nazorech nic nevime, ale za nimz stoji podporovatele z TOP 09, od lidovcu, z ODS a osobnosti jako Halik, Gabal, Klvana, Kolar. Neni to vypovidajici o predpokladanem kurzu? Na druhe strane Zeman, ktery je nejvice kritizovan, ze nas pry tahne na vychod? Uz se mu povedlo nas posunout? Je bezpecnejsi s Ruskem obchodovat a jednat nebo umistovat vojska na jeho hranice? Nevytratilo se chapani miru jako nejvyssi hodnoty? Nezvykli jsme si beze studu merit dvema metry? Mame obchod s Cinou podminovat lidskymi pravy, kdyz to jini nedelaji,..a u Saudu nam to nevadi?
Nestoji za Drahosem ty sily, ktere uz po minulych volbach rozdelovaly a kricely, ze Zeman neni jejich prezident? Chcete volbou Drahose podepsat bianko smenku EU a NATO? A mladi socdemaci voli Drahose? Nejsou trochu mimo?

Odpověď

24. 1. 2018 16:59:46 - Mgr. Pavel Hofrajter
 Vážený pane, 
děkuji Vám za otázky a byť si nejsem jist, zda na ně odpověď očekáváte, odpovím Vám.
Nejprve však k mému článku, na který nejspíše reagujete - v něm jsem se spíše soustředil na to, jak situace během prezidentské kampaně vypadá mezi voliči. To se mi nelíbí. Nicméně o tom, koho budu volit jsem tam konkrétně nehovořil. Jednak proto, že jsem dával jisté naděje oběma kandidátům, jednak proto, že se na věci snažím nahlížet objektivně.
Nicméně zpět k Vašim dotazům. Začnu od těch posledních:

1. Jaká stanoviska zaujímají MSD netuším, nejsem členem MSD. Nicméně se na svých facebookových stránkách vyjádřili pro podporu prof. Drahoše, což považuji za nešťastné, zejména v postoji k té části elektorátu ČSSD, která prezidenta Zemana podporuje (a troufám si tvrdit, že je jich většina).
2. Pro volbu prof- Drahoše jsem se nikdy nerozhodl. Co se týče jeho postojům k EU a NATO, jsou znepokojivé, to jistě.
3. Ano, domnívám se, že skupina podporovatelů (ne všichni) prof. Drahoše jsou ti, kterým se nejvíce nezamlouvala volba Miloše Zemana před pěti lety. Jejich postoje a pohnutky jsou pro mě nepochopitelné. Je to jako by nectili demokracii a nebyli by schopni se přizpůsobit většině tak, jak je to v demokratických zřízeních zvykem. Prezident je prezidentem všech, i těch kteří ho nevolili.
4. Co se vztahů s Čínou týče, v tomto ohledu plně důvěřuji slovům pana prezidenta o ,,hájení obchodních zájmů ČR". Politická zřízení států, s nimiž naše republika obchoduje jsou mnohdy znepokojivá (mnohdy velmi a více než znepokojivá, takřka nepřijatelná), nicméně - jak sám uvádíte - nelze v tomto ohledu měřit dvojím metrem.
5. Stalo se téměř celosvětovým trendem, že se ve spoustě situacích hrozí Ruskem. V posledních letech mám pocit, jako by Rusko s Vladimirem Putinem v čele, mohlo snad i za globální oteplování a ,,za kobylky" (ironie)... Samozřejmě, že obchod s Ruskem je mnohem přijatelnější varianta, než jednotky na jeho hranicích. Ale nemůžeme jen tak opomíjet etické a morální aspekty tohoto problému. Mnoho lidí má ještě v paměti události konce 60. let, a Rusům to nelze zapomenout. Ale, každá mince má dvě strany, Německo bylo ve 30. a 40. letech mnohem nebezpečnější než později Rusko a přitom je dnes Německo nejvýznamnějším obchodním partnerem naší republiky. 
6. Nedomnívám se, že by prezident naší republiku posouval na východ. Také ale nemohu říci, které státy preferoval ve svých státních návštěvách. Analýzu zahraničních cest M. Zemana jsem neviděl.
Poslední poznámka - názory prof. Drahoše nemůžeme znát, protože je (bohužel) buď není schopen vyjádřit, nebo žádné nemá.
Přeji pěkný den.S pozdravem
Pavel Hofrajter