Mgr. Petr Hannig

Předseda strany ROZUMNÍ - stop migraci a diktátu EU
  • Rozumní
  • mimo zastupitelskou funkci
ProfileTopCardGraphDescription

Průměrná známka je 3,47. Vyberte Vaši známku.

-3 -2 -1 0 1 2 3 4 5

( -3 je nejhorší známka / +5 je nejlepší známka )

Dotaz

26.10.2018 18:37:19 - Pavel OPL

100 let od vzniku Československa

Dobrý den pane Hannigu, jak se díváte s odstupem 100 let od vzniku Československa na tehdejší dobu a zlomové okamžiky, které předcházely vzniku našeho státu ? Předem děkuji za odpověď. Pavel OPL

Odpověď

27.10.2018 17:13:17 - Mgr. Petr Hannig
 Vážený pane, odpověď najdete v mém projevu k 28. říjnu, který otiskly Parlamentní listy
https://www.parlamentnilisty.cz/politika/politici-volicum/Hannig-Rozumni-Nevdek-vladne-svetem-v-kterekoliv-dobe-557030
Protože nejsem člověk, který pěje pouze oslavné tirády, jedná se hlavně o tyto věty: Jsem rád, že se v tomto roce upozornilo i na velkou úlohu, téměř mučedníků, kteří unikli pouze o vlásek vykonání trestu smrti, politikům pozdější Československé národní demokracie Karlu Kramářovi a obzvláště tvůrci fiskální stability nového společného státu Aloisi Rašínovi. Říkalo se jim mužové 28. řijna. Přesto oni, ani někteří další domácí odbojáři, nebyli pozváni na hlavní oslavu na  Hrad  v souvislosti s prvním výročím vzniku samostatného státu 28. října 1919.


Zapomíná se, že i Rusínská diaspora ve Spojených státech měla v osobě Grigorije Žatkoviče vliv na prezidenta Wilsona, aby souhlasil s vytvořením svobodného Československa.

 Žatkovič byl spolužák a přítel prezidenta Wilsona z univerzitních let na prestižní Pensylvánské univerzitě a i jeho vliv přiměl prezidenta Wilsona změnit názor. Původně totiž nebyl přítelem myšlenky samostatného Československa neboť měl obavy z fragmentace podunajské monarchie na 15 států.