Mgr. Petr Havlík

  • Občané
  • mimo zastupitelskou funkci
ProfileTopCardGraphDescription

Průměrná známka je 0,59. Vyberte Vaši známku.

-3 -2 -1 0 1 2 3 4 5

( -3 je nejhorší známka / +5 je nejlepší známka )

08.02.2011 17:17:00

Klid na práci

Klid na práci

Před několika týdny jsem v jednom ze svých textů psal také o tom, že se začíná osmělovat hlídací pes demokracie – média. Významnou ukázkou tohoto osmělování byl rozsáhlý materiál v příloze MF Dnes Byznys speciál 7. února t.r.

Věnoval se zakázkám Českých drah. Titul „Zakázky drah: zlatý důl pro Škodu“ je vypovídající - http://zpravy.idnes.cz/mfdnes.asp?v=031&r=byznys_specialx&idc=1528484

Hloubavějším čtenářům doporučuji si vyhledat ještě jeden starší článek, který vyšel 22. ledna 2009 v časopise Ekonom. Napsal ho redaktor Pšenička a jeho název je „Romanova kolonie“ -  http://ekonom.ihned.cz/c1-33176780-romanova-kolonie. Mohu Vám zaručit, že se při jeho čtení nebudete nudit. Dozvíte se něco o historii tajemné společnosti Appian Machinery. Pochopíte provázanost mezi Českými drahami, gigantem ČEZ, plzeňskou Škodou Transportation, ale i vazby na hl. město Praha. Výsledkem je dobře propracovaný systém, který umožnil (za němého přihlížení státu) ovládnutí významné části veřejných zdrojů. Že se jedná o mimořádně nákladné zakázky a často bez výběrových řízení není třeba ani dodávat. Těžko se pak divit, že chybí peníze ve zdravotnictví, sociální sféře a vlastně všude.

Další ukázkou české mutace zlatokopeckého „kapitalismu“ je příběh zázračného profitu z koupě a následného prodeje mnoha obecních vodovodních sítí, respektive jejich provozu. Přesně to zapadá do schématu levně koupit a pak draze prodat. Nejlépe koupit od státu či obce. Úspěšným lovcem byla v tomto případě dravá investiční skupina Penta. Podobně úspěšná byla i při koupi a následném prodeji pozemků u letiště v Ruzyni a mnoha dalších skvělých kšeftech.

Vodárenskému zázraku se podrobně věnoval pořad Reportéři na ČT 1, 7.2. t.r. - http://www.ceskatelevize.cz/porady/1142743803-reporteri-ct/.  Zajímavostí Penty je jistě i to, že u jejího zrodu stál legendární náčelník StB generál Lorenc. Příznačné je také to, že se jeho nové podnikatelské roli věnoval ne český, ale polský tisk. Byl to v loňském roce deník Rezczpospolita, který otiskl rozsáhlý rozhovor s Lukaszem Kaminskim, zástupcem ředitele veřejného vzdělávání varšavského institutu paměti národa. Kaminski přirovnal Lorence ke kdysi všemocnému polskému ministrovi vnitra Czeslawu Kiszczakovi. Podrobně se v rozhovoru věnuje i společnosti Penta. Více naleznete v tomto článku a následné diskusi:  http://zpravy.e15.cz/domaci/udalosti/penta-odrazi-utoky-mame-pruhlednou-vlastnickou-strukturu.

V relaci předchozích dvou témat jsou následující ukázky našeho „absurdistánu“ pouhými epizodami. Posuďte sami.

Bývalý náměstek ministra obrany Jaroslav Kopřiva, který neopatrně domlouval provize za minomety, dostal na rozloučenou tři čtvrtě milionu korun. Jak vidno, jsou situace, v nichž dokáže být náš stát opravdu velkorysý a opravdu štědrý.

Čerpání financí z evropských fondů je dramaticky pomalé. ČR vyčerpala z celkové částky 782 mld. Kč na léta 2007-2013 pouhých 89 mld. Kč. Že by chyba naší administrativy? Asi bude třeba rychle zaměstnat další externí rádce a poradce a sešlápnout pedály!

Češi důvěřují politikům nejvíce za poslední tři roky. Tedy podle posledního průzkumu CVVM. Lídrem tabulky je šéf TOP 09 Schwarzenberg. Strmě letí vzhůru i podpora vlády a stabilně vysoká je podpora prezidenta republiky. Ještě, že máme ty úžasné průzkumy. „Naděje je pilíř světa“ (B. Disraeli), ale prosím neplést si ji s iluzí! O to větší pak bývají deziluze. A vyrábět je mohou i objednané průzkumy. V jiném průzkumu stejného CVVM vyjádřilo 80% české veřejnosti nespokojenost se stavem korupce v zemi. Toto číslo mělo nesrovnatelně menší publicitu. Tak hlavně klid na práci.

Profily ParlamentníListy.cz jsou kontaktní názorovou platformou mezi politiky, institucemi, politickými stranami a voliči. Názory publikované v této platformě nelze ztotožňovat s postoji vydavatele a redakce ParlamentníListy.cz. Pro zveřejňování příspěvků v této platformě platí Etický kodex vkládání příspěvků a Všeobecné podmínky používání služby ParlamentníListy.cz.
Diskuse obsahuje 0 příspěvků Vstoupit do diskuse Komentovat článek Tisknout
reklama