Mgr. Petr Havlík

  • Občané
  • mimo zastupitelskou funkci
ProfileTopCardGraphDescription

Průměrná známka je 0,59. Vyberte Vaši známku.

-3 -2 -1 0 1 2 3 4 5

( -3 je nejhorší známka / +5 je nejlepší známka )

18.11.2014 19:00:00

Orwellův román 1984 v české posttotalitní praxi

Orwellův román 1984 v české posttotalitní praxi

Právě jsme vstoupili do dalšího čtvrtstoletí novodobých moderních dějin naší země. Poslední den předchozích pětadvaceti let byl zvláště v Praze mimořádně vášnivý. Hlavní postavou byl beze sporu Miloš Zeman.

Část veřejnosti reagovala na jeho provokativní výroky a skutky z posledního období. Dá se říci, že to tak trochu schytal i za svého rovněž provokujícího parťáka Václava Klause.
Ta hozená vajíčka bohužel překryla podstatu protestního poselství. Dokonce se zdá, že mohlo jít i o rafinovanou provokaci, která měla celou akci na Albertově zdiskreditovat a posunout do jiné roviny. Mohou tomu nasvědčovat i připravené deštníky početné ochranky, i údajný zásah vajíčka spánku německého prezidenta, který pak německá ambasáda dementovala. Efekt se dostavil. Venkov odsuzuje lůzu z pražských kaváren. V Čechách ne neobvyklý jev. Dříve se jim říkalo zaprodanci a ztroskotanci.

Připadá mi navíc skoro neuvěřitelné, že pořadatelé svátečního aktu na Albertově pozvali kromě pěti středoevropských prezidentů další dva diskutabilní řečníky, kteří měli asi představovat autentické studentské vůdce Listopadu 1989 – Jana Vidíma a Miroslava Janstu. Jan Vidím (dlouholetý poslanec za ODS) byl v uplynulých letech především dobrý přítel českých zbrojařů. A Miroslav Jansta je zejména vlivným lobbistou, ale také bývalý poslanec za KSČ (více na www.mapovani.cz).

Miloš Zeman byl na akci na Albertově přijat hlučně a nevlídně, ale totéž neplatí o prezidentech Polska, Německa, Maďarska a Slovenska. Když požádal přítomné maďarský prezident o minutu ticha za oběti komunismu, tak nastalo hrobové ticho a bylo by slyšet spadnout i špendlík. Proč asi?

Zažíváme mnohé scény, které připomínají Orwellův román 1984. Dokládá to i kajícník Andrej Babiš, kterak zapaluje svíčku a klade květiny na Národní třídě (opět více na www.mapovani.cz ).

Profily ParlamentníListy.cz jsou kontaktní názorovou platformou mezi politiky, institucemi, politickými stranami a voliči. Názory publikované v této platformě nelze ztotožňovat s postoji vydavatele a redakce ParlamentníListy.cz. Pro zveřejňování příspěvků v této platformě platí Etický kodex vkládání příspěvků a Všeobecné podmínky používání služby ParlamentníListy.cz.
Diskuse obsahuje 0 příspěvků Vstoupit do diskuse Komentovat článek Tisknout
reklama