Mgr. Tomáš Kohoutek , MBA

  • ANO 2011
  • Ústecký kraj
  • poslanec
ProfileTopCardGraphDescription

Průměrná známka je 2,47. Vyberte Vaši známku.

-3 -2 -1 0 1 2 3 4 5

( -3 je nejhorší známka / +5 je nejlepší známka )

21.06.2024 19:05:00

Malé kraje už si potom, pokud jde třeba o rozpočtové určení daní, ani neškrtnou

Malé kraje už si potom, pokud jde třeba o rozpočtové určení daní, ani neškrtnou

Projev na 107. schůzi Poslanecké sněmovny 21. června 2024 ke korespondenční volbě

 Dobrý den. Děkuji, paní místopředsedkyně.

Já bych se chtěl vyjádřit, respektive doplnit a navázat na moji kolegyni Janu Mračkovou Vildumetzovou. A chtěl bych se zeptat zejména těch zástupců Starostů a poslanců z vládní pětikoalice, kteří jste z těch menších regionů, z malých obcí: Vám se líbí současné rozložení rozpočtového určení daní, kdy většina peněz jde do obcí, respektive do měst, které jsou v jednoznačné menšině? Vám se líbí, že dnes čtyři největší kraje mají 92 poslanců?

Při různých analýzách nám vychází, že kdyby volilo ze zahraničí až 300 000 voličů, tak je to zhruba 5 % hlasů, respektive 5 % mandátů, takže se bavíme až o 10 mandátech, které půjdou do čtyřech největších krajů. Vy jste se nad tím nezamysleli? Vy, pětikoaličních poslanci z těch malých a menších krajů, že tu může nastat situace, že k 92 poslancům, kteří spadají do čtyřech největších krajů, přibude osm devět, a čtyři kraje v této zemi budou de facto mít většinu v této Poslanecké sněmovně?

To je ta vaše úprava koheze a podpora těch malých regionů a krajů? Oháníte se teď paní Nerudovou, jak byste chtěli, aby byla komisařkou pro rozvoj regionů a takhle, ale tady máme jasný příklad toho, že to může dopadnout tak, že v této republice budou čtyři kraje, které budou mít většinu ve Sněmovně, a ty malé kraje už si potom, pokud jde třeba o rozdělení rozpočtového určení daní a podobně, ani neškrtnou, protože vždycky ty velké kraje se proti těm malým, mezi který patří samozřejmě i ty kraje, které jsou sociálně vyloučené a mají strukturální problémy, nikdy už se nedomluvíme.

Vám to přijde fér? Mně tedy ne.

Děkuju.

Profily ParlamentníListy.cz jsou kontaktní názorovou platformou mezi politiky, institucemi, politickými stranami a voliči. Názory publikované v této platformě nelze ztotožňovat s postoji vydavatele a redakce ParlamentníListy.cz. Pro zveřejňování příspěvků v této platformě platí Etický kodex vkládání příspěvků a Všeobecné podmínky používání služby ParlamentníListy.cz.
Diskuse obsahuje 0 příspěvků Vstoupit do diskuse Komentovat článek Tisknout
reklama