Mgr. Tomáš Petříček, Ph.D.

  • ČSSD
  • ministr zahraničí
ProfileTopCardGraphDescription

Průměrná známka je -2,62. Vyberte Vaši známku.

-3 -2 -1 0 1 2 3 4 5

( -3 je nejhorší známka / +5 je nejlepší známka )

14.01.2021 16:57:00

Investice do pomoci v Africe je příležitostí k posílení dobrého jména firem

Investice do pomoci v Africe je příležitostí k posílení dobrého jména firem

Česko pomohlo v průběhu loňského roku se zvládáním pandemie africkým zemím, a to hlavně v oblasti Sahelu a Afrického rohu. Tyto země představují strategické partnery pro bezpečnost v Evropě i Česku.

 Jedním z důsledků pandemie koronaviru jsou totiž vedle komplikací ekonomických a sociálních, také problémy bezpečností. 100 milionů korun, které na pomoc vyčlenila vláda, putovalo zejména na pomoc se zdravotní péčí.

České zastupitelské úřady ve spolupráci s vybranými africkými zeměmi připravily návrhy deseti projektů, které měly dodat zdravotnická zařízení a vybavení do Etiopie, Ghany, JAR, Maroka, Nigérie, Tuniska a Zambie. „Tato investice do pomoci v Africe je zároveň příležitostí, jak posílit dobré jméno českých firem na trzích mimo Evropu a navázat třeba i dlouhodobější obchodní partnerství,“ okomentoval detaily Programu Afrika ministr zahraničí Tomáš Petříček.

Pandemie zhoršuje situaci v řadě afrických zemí, které jsou dlouhodobě destabilizovány probíhajícími konflikty a patří mj. k původcům nebo tranzitním zemím migrace do EU. Pozornost proto MZV věnovalo i zemím centrálního Sahelu, kde se humanitární situace v průběhu roku 2020 velmi rychle zhoršovala.

Česko proto 30 miliony korun podpořilo humanitární projekty v Mali a Nigeru, kde neziskové organizace ADRA a Člověk v tísni pomáhají venkovskému obyvatelstvu s obživou. Proti hladu a dětské podvýživě se v této oblasti snaží bojovat i organizace UNICEF a ICRC, jimž ČR poskytla dalších 30 milionů korun na konkrétní pomoc v terénu.

Šíření nového koronaviru s sebou ale také přineslo nárůst dezinformací a konspiračních teorií. „Podpora šíření a přístupu k objektivním a nezávislým informacím je důležitá všude na světě. Neslouží jen v boji proti důsledkům pandemie, ale obecně k rozvoji a stabilitě společnosti v daném státě. Proto jsme podpořili mimo jiné také rozhlasové vysílání v zemích Sahelu," dodal šéf české diplomacie. MZV prostřednictvím renomované švýcarské nadace Hirondelle 2,7 miliony korun přispělo na nezávislé rozhlasové vysílání v nejvíce destabilizovaných oblastech Sahelu, Nigeru a Burkině Faso.

V důsledku politických událostí v Etiopii a jejich bezprostředních dopadů na okolní země, mezi které patří i nárůst uprchlíků, byla pomoc zaměřena rovněž na oblast Afrického rohu. Skrze UNHCR také Česko přispělo 10 miliony korun ženám v etiopských uprchlických táborech, mj. peníze sloužily k ochraně před sexuálním násilím.

Pět milionů korun Česko poslalo také na pomoc lidem, které zasáhly záplavy v Súdánu a na obnovu těchto lokalit.

Profily ParlamentníListy.cz jsou kontaktní názorovou platformou mezi politiky, institucemi, politickými stranami a voliči. Názory publikované v této platformě nelze ztotožňovat s postoji vydavatele a redakce ParlamentníListy.cz. Pro zveřejňování příspěvků v této platformě platí Etický kodex vkládání příspěvků a Všeobecné podmínky používání služby ParlamentníListy.cz.
Diskuse obsahuje 0 příspěvků Vstoupit do diskuse Komentovat článek Tisknout
reklama