Mgr. Tomáš Petříček, Ph.D.

  • ČSSD
  • ministr zahraničí
ProfileTopCardGraphDescription

Průměrná známka je -2,62. Vyberte Vaši známku.

-3 -2 -1 0 1 2 3 4 5

( -3 je nejhorší známka / +5 je nejlepší známka )

13.01.2021 16:21:00

Pokud budeme moci, budeme spolupracovat, kde to půjde

Pokud budeme moci, budeme spolupracovat, kde to půjde

Ministr zahraničí Tomáš Petříček v úterý 12. ledna 2021 zahájil on-line pracovní poradu vedoucích zastupitelských úřadů České republiky. Videokonference se zúčastnilo na 120 velvyslankyň, velvyslanců, generálních konzulek a konzulů.

 Šéf české diplomacie v úvodním projevu ocenil zejména pomoc zastupitelských úřadů českým občanům během pandemie. Jako čestný host vystoupil v úvodu porady, která se kvůli protiepidemickým opatřením konala on-line, se svým projevem také kanadský ministr zahraničí François-Philippe Champagne.

Ministr Petříček označil Česko za sebevědomý a „dospělý“ členský stát Evropské unie, který vidí příležitost pro své aktivní zapojení v Plánu obnovy EU nebo budování vnějších vztahů Unie.

„Pokud budeme moci, budeme spolupracovat, kde to půjde. Je to náš příspěvek k mezinárodní stabilitě, prosperitě a bezpečnosti. Příkladem může být aktivní podpora evropské integrace zemí Západního Balkánu, které musí jasně vidět, že na západě - v EU - mají spolehlivé partnery. Nebo třeba naše civilní i vojenské působení v subsaharské Africe po boku našich spojenců, kde je třeba přispívat ke stabilitě a předcházet tak mimo jiné dalším migračním vlnám,“ uvedl Petříček a doplnil, že hlavními výzvami nejbližší doby budou obnova ekonomik po krizi a předsednictví Česka v EU za dva roky.

Kanadský ministr zahraničí François-Philippe Champagne podtrhl ve svém projevu tradičně blízké vztahy mezi Českem a Kanadou i zájem na pokračujícím rozvoji transatlantického spojenectví.

Kvůli preventivním epidemiologickým opatřením musela být porada vedoucích zastupitelských úřadů, která probíhá obvykle na konci léta, v loňském roce několikrát odložena. Nakonec se MZV rozhodlo uspořádat je alespoň videokonferenčně. V průběhu následujících dní se uskuteční navazující porady v rámci jednotlivých světových regionů.

V obvyklé podobě a za účasti ústavních činitelů ČR by se všichni vedoucí zastupitelských úřadů měli setkat v Černínském paláci opět na přelomu srpna a září letošního roku.

Profily ParlamentníListy.cz jsou kontaktní názorovou platformou mezi politiky, institucemi, politickými stranami a voliči. Názory publikované v této platformě nelze ztotožňovat s postoji vydavatele a redakce ParlamentníListy.cz. Pro zveřejňování příspěvků v této platformě platí Etický kodex vkládání příspěvků a Všeobecné podmínky používání služby ParlamentníListy.cz.
Diskuse obsahuje 0 příspěvků Vstoupit do diskuse Komentovat článek Tisknout
reklama