Mgr. Veronika Luňáková

Kandidátka do Evropského parlamentu
  • ODS
  • mimo zastupitelskou funkci
ProfileTopCardGraphDescription

Průměrná známka je -1,86. Vyberte Vaši známku.

-3 -2 -1 0 1 2 3 4 5

( -3 je nejhorší známka / +5 je nejlepší známka )

15. 3. 2019 7:17:30

Světový den spotřebitelských práv v jednotném trhu EU

Světový den spotřebitelských práv v jednotném trhu EU

Dnes je světový den spotřebitelských práv, proto bych ráda u této příležitosti připomněla novelu zákona o ochraně spotřebitele, kterou v minulém týdnu projednávala a v prvém čtení schválila Poslanecká sněmovna Parlamentu ČR.

Návrh adaptuje do českého práva nařízení Evropské Unie, které řeší neoprávněné zeměpisné blokování (tzv. „geoblocking“), včetně dalších forem diskriminace zákazníka nakupujícího přes internet v rámci vnitřního trhu EU.

Na rozdíl od směrnice o službách, která byla až doposud platná, toto nařízení taxativně vymezuje konkrétní situace, za kterých zákazníkovi z jiného členského státu nesmí být odmítnut prodej zboží či služba. Zároveň zakazuje prodejcům uvádět různé podmínky prodeje a diverzita se nesmí týkat ani konečné ceny za zboží. Nařízení tak narovnává dlouho pokřivená spotřebitelská práva zákazníků jednotlivých členských států napříč Evropskou unií a zároveň posiluje spolupráci v rámci vymáhání tohoto nařízení.

Podle mého názoru se právě tímto nařízením Evropská unie vrací k jednomu ze svých základních principů a smyslu celého společenství a připomíná nám jeden z hlavních důvodů, proč jsme my Češi v roce 2004 do Evropské unie vstupovali. Myslím si, že právě tímto nařízením byl položen jeden z dalších základních kamenů rovnosti podmínek na jednotného evropskému trhu.

Profily ParlamentníListy.cz jsou kontaktní názorovou platformou mezi politiky, institucemi, politickými stranami a voliči. Názory publikované v této platformě nelze ztotožňovat s postoji vydavatele a redakce ParlamentníListy.cz. Pro zveřejňování příspěvků v této platformě platí Etický kodex vkládání příspěvků a Všeobecné podmínky používání služby ParlamentníListy.cz.
Diskuse obsahuje 0 příspěvků Vstoupit do diskuse Komentovat článek Tisknout