Mgr. Zdeňka Hamousová

  • BPP
  • Žatec
  • starostka
ProfileTopCardGraphDescription

Průměrná známka je 0,64. Vyberte Vaši známku.

-3 -2 -1 0 1 2 3 4 5

( -3 je nejhorší známka / +5 je nejlepší známka )

23.09.2022 19:09:00

Kostely, dvorky i hra na náměstí představily žijící žatecké památky

Kostely, dvorky i hra na náměstí představily žijící žatecké památky

Stovky návštěvníků přilákaly Dny evropského dědictví (EHD), které v Žatci proběhly v sobotu 17. září. Oblíbenou a povedenou akci pořádalo Regionální muzeum K. A. Polánka v Žatci ve spolupráci s městským úřadem a dalšími partnery.

Letošním tématem EHD byly udržitelné památky, program byl tedy zaměřen právě na to, jak různé historické objekty či místa žijí. To se týkalo jak zpřístupněných kostelů a budov regionálního muzea, tak i žateckých dvorků, které byly součástí EHD několikátým rokem. „Některé dvorky žijí běžným, privátním životem, ale my se tam normálně nedostaneme, jiné oživnou speciálně dnes. Využijte toho, že žatecké udržitelné památky se vám otevírají,“ řekla při slavnostním zahájení Dne evropského dědictví starostka Zdeňka Hamousová.

Pořádající Regionální muzeum v Žatci letos pro návštěvníky opět připravilo několik novinek. To se týkalo třeba trojice otevřených kostelů. „Snažili jsme se připomenout, že fungují v Žatci i další kostely, které nejsou tak staré jako ten děkanský, tedy kostel evangelický a Kapucínský. Jsou také zajímavé, i tím, že se tam odehrávají mše nebo kulturní akce,“ popsala ředitelka muzea Radmila Holodňáková jednu část živých a udržovaných památek.

Tou další byly právě dvorky, jejichž nabídku i program v nich pořadatelé každý rok obměňují. „K novinkám určitě patří trafička nebo Mederův dům, který je otevřený krátce. Návštěvníci dřív určitě nebyli v architektonickém dvorku za divadlem ani v sousedském dvorku v Alšově ulici, kde se představili kulturní a gastronomické záležitosti dvou komunit, ukrajinské a mongolské. Lidé tam měli možnost posoudit, jak to v Žatci vypadá, poznat zajímavá místa. Připravený program pak podtrhl nabídku dvorku,“ vysvětlila Radmila Holodňáková.

Zajímavou novinkou, hlavně pro děti, byla hra přímo na náměstí. Herci v dobových kostýmech hráli na šesti místech různé scénky, které se týkaly žatecké památky nebo událostí. Poté účastníci hry odpověděli na otázku, za niž dostali razítku. Úspěšní řešitelé celé hry se mohli za odměnu svézt kočárem taženým koňmi.

Historický ráz EHD zdůraznilo středověké tržiště před radnicí. V atriu radnice pak po celé odpoledne probíhaly koncerty, které ukázaly, že kultura může být významným způsobem, jak udržet památky při životě.

Úspěšnost sobotních EHD v Žatci lze nejlépe vyjádřit čísly, většinu míst navštívily stovky lidí. Největší zájem byl o knihovnický dvorek, kam přišlo 618 lidí. Floriánský dvorek a Mederův dům přilákaly 455 návštěvníků, do děkanského kostela přišlo 430 lidí.

Profily ParlamentníListy.cz jsou kontaktní názorovou platformou mezi politiky, institucemi, politickými stranami a voliči. Názory publikované v této platformě nelze ztotožňovat s postoji vydavatele a redakce ParlamentníListy.cz. Pro zveřejňování příspěvků v této platformě platí Etický kodex vkládání příspěvků a Všeobecné podmínky používání služby ParlamentníListy.cz.
Diskuse obsahuje 0 příspěvků Vstoupit do diskuse Komentovat článek Tisknout
reklama