Mgr. et Mgr. Jakub Michálek

Pusťte nás na ně, porveme se za vás!
  • Piráti
  • Hlavní město Praha
  • poslanec
ProfileTopCardGraphDescription

Průměrná známka je -1,15. Vyberte Vaši známku.

-3 -2 -1 0 1 2 3 4 5

( -3 je nejhorší známka / +5 je nejlepší známka )

11.12.2020 11:33:00

Agrofert ukousl už přes 20 miliard z peněz lidí, Čapáků jsou desítky

Agrofert ukousl už přes 20 miliard z peněz lidí, Čapáků jsou desítky

Hnutí ANO se při svém vzniku prezentovalo jako protikorupční uskupení a občanům slibovalo, že zatočí s korupcí. Po sedmi letech ve vládě však nejen, že nedokázalo s korupcí jakkoliv pohnout, ale dle názoru Pirátů situaci samo zhoršuje.

 Piráti identifikovali 28 případů, kdy společnosti z holdingu Agrofert v posledních letech pobíraly dotace, určené malým a středním podnikům, ačkoliv tyto podmínky nesplňovaly.

„Vláda korupci neřeší, naopak k ní sama aktivně přispívá. Už v červnu 2018 jsem upozornil na to, že sedm společností z koncernu Agrofert čerpalo prostředky z Podpůrného garančního rolnického a lesnického fondu pod Ministerstvem zemědělství, ačkoliv se jednalo o prostředky určené malým a středním podnikům. V průběhu dalších dvou let jsme zjistili, že podobný problém se týká i dalších dotací přidělovaných ministerstvem ovládaným Miroslavem Tomanem. V kontextu všech dotací a veřejných zakázek, které koncern Agrofert obdržel od nástupu Andreje Babiše do funkce premiéra, se však jedná spíš o drobnou částku. Podle zákona o střetu zájmů přitom na ně firma ovládaná členem vlády nemá nárok. Celkový objem dotací a zakázek činí astronomických 20,21 miliardy korunb, které Babišova administrativa přihrála do jeho holdingu,“ komentoval dlouhotrvající střet zájmů premiéra Babiše předseda poslaneckého klubu Pirátů Jakub Michálek.

Kvůli závažným zjištěním o neoprávněných dotacích se Piráti v dopise obrátili na ministra zemědělství Miroslava Tomana s výzvou, aby zajistil vymožení všech nezákonně přidělených dotací. „Spolu s analytickým týmem jsme sestavili tabulku 28 analogických příkladů, na kterých demonstrujeme zásadní rozpory mezi požadavky pro malé a střední podniky a realitou, ve které je ovládající společností holding Agrofert. K sestavení výčtu neoprávněných přidělení dotací jsme přitom postupovali velmi ohleduplně a tolerantně, například jsme uvedli pouze ty podniky, kde se přidělení dotací uskutečnilo až po 25. červnu 2014, kdy Evropská komise aktualizovala definici malých a středních podniků,“ dokumentoval Michálek zásadní nesrovnalosti okolo podniků předsedy vlády.

Dopis ministru Tomanovi:

dopis1

dopis2

dopis3

dopis4

dopis5

dopis6

dopis7


Profily ParlamentníListy.cz jsou kontaktní názorovou platformou mezi politiky, institucemi, politickými stranami a voliči. Názory publikované v této platformě nelze ztotožňovat s postoji vydavatele a redakce ParlamentníListy.cz. Pro zveřejňování příspěvků v této platformě platí Etický kodex vkládání příspěvků a Všeobecné podmínky používání služby ParlamentníListy.cz.
Diskuse obsahuje 0 příspěvků Vstoupit do diskuse Komentovat článek Tisknout
reklama