Michal Babák

  • Republika
ProfileTopCardGraphDescription

Průměrná známka je -0,1. Vyberte Vaši známku.

-3 -2 -1 0 1 2 3 4 5

( -3 je nejhorší známka / +5 je nejlepší známka )

17.01.2014 11:25:46

Drábkovi profesionální pěstouni si berou ve velkém postižené děti, vynáší to

Drábkovi profesionální pěstouni si berou ve velkém postižené děti, vynáší to

Řadu měsíců objíždím celou republiku a mimo jiné i dětské domovy a kojenecké ústavy.

Dlouhou dobu už slyším stížnosti ze stran ředitelů a ředitelek na zákon o sociálně právní ochraně dětí. Tento zákon, vyjednaný tehdejším Drábkovým podřízeným, se nyní začíná ve velkém zneužívat v oblasti profesionální pěstounské péče. Bohužel očekávaně.

Čím více dětí si vezmete, tím více vám stát za ně zaplatí. Nehledě na hendikep, zdravotní stav a zejména bez ohledu na zkušenost a odpovědnost náhradního rodiče. Chcete jedno, dvě? Vezměte rovnou čtyři a dostanete příspěvek na auto. Od ředitelů vím, že tito pokrytečtí pěstouni se obrazně rozhodují podle tabulek, co jim pěstounství vynese a nehledí na zájem dětí. Nikoho nezajímá, zda máte předpoklady a podmínky k tomu děti vychovávat či starat se o ně.

Tímto nijak neútočím na poctivé pěstouny, kterým jde o zájmy dítěte a obětují nemalé části svých životů a přispívají tím naší společnosti. Těch si naopak velmi vážím a osobně jich znám spoustu. Bohužel se mezi námi najdou tací, kteří jdou jen po osobním prospěchu.

Kdo školí tyto profesionální pěstouny? Firmy a agentury napojené na bývalého ředitele odboru rodiny na ministerstvu práce a sociálních věcí Miloslava Macelu. Ano, to je ten Miroslav Macela, který tento zákon tak vehementně propagoval a lobboval za něj ve sněmovně. Ten Macela, který školí na 1900 pracovníků státní správy. Pod rouškou přenesení systému péče o děti ze Spojeného království anebo USA zprivatizoval tento systém a zcela boří to, co tu fungovalo. Mimochodem velmi podobné problémy zneužívání systému prožívají země, odkud byl tento systém k nám importován, a spokojeni s ním rozhodně nejsou. Macelova firma je samozřejmě velmi štědře dotována ze státních a evropských rozpočtů.

Nový občanský zákoník situaci ještě zhoršuje. Od začátku roku rozhodují o přidělení dětí do rodin nově výhradně soudy. Tyto s tím nejenže nemají zkušenosti, ale na stovky a tisíce případů nebudou mit pravděpodobně ani kapacitu.

Systém, který u nás jako jeden z mála dlouhodobě fungoval, si sami ničíme. Nyní jsou postižené, nechtěné a jinak ohrožené děti předmětem obchodu a kalkulu se státními příspěvky a dotacemi. Zastavme to, dokud je čas a celý systém nebyl ještě úplně rozvrácen.

Profily ParlamentníListy.cz jsou kontaktní názorovou platformou mezi politiky, institucemi, politickými stranami a voliči. Názory publikované v této platformě nelze ztotožňovat s postoji vydavatele a redakce ParlamentníListy.cz. Pro zveřejňování příspěvků v této platformě platí Etický kodex vkládání příspěvků a Všeobecné podmínky používání služby ParlamentníListy.cz.
Diskuse obsahuje 0 příspěvků Vstoupit do diskuse Komentovat článek Tisknout
reklama