Michal Šmarda

  • ČSSD
  • Nové Město na Moravě
  • starosta
ProfileTopCardGraphDescription

Průměrná známka je -0,94. Vyberte Vaši známku.

-3 -2 -1 0 1 2 3 4 5

( -3 je nejhorší známka / +5 je nejlepší známka )

21.03.2023 13:41:00

Sociální demokracie vyzývá k dobrovolnému zastropování cen základních potravin

Sociální demokracie vyzývá k dobrovolnému zastropování cen základních potravin

Ceny potravin prudce rostou a vládní recepty naprosto selhávají. Sociální demokracie proto vyzývá obchodní řetězce, aby přistoupili na dobrovolné zastropování cen základních potravin tak, jak se to osvědčilo například na Slovensku nebo ve Francii.

„Vláda i řetězce veškeré snahy o zmírnění dopadu zvyšování cen, zejména u potravin, odmítaly. Jsme svědky přestřelky mezi svazem obchodu a ministerstvem zemědělství, která nikam nevede,“ konstatuje předseda sociální demokracie Michal Šmarda.

Sociální demokracie už dříve navrhovala snížení DPH u základních potravin spojené s kontrolou cen a zavedení tzv. věcně usměrňovaných cen u potravin a dalšího nezbytného základního zboží.  Ministr zemědělství místo reálného řešení problému vyvolal diskusi o tom, zda na drahých potravinách více vydělávají řetězce nebo zemědělci. Nekomunikuje dostatečně ani se zástupci cenového regulátora a ani s Úřadem pro ochranu hospodářské soutěže.

„ČSSD vyzývá maloobchodní řetězce v České republice, aby se dohodly na dobrovolném zastropování cen základních potravin tak, jak se to podařilo ve Francii nebo na Slovensku. Zároveň žádáme ministra zemědělství Zdeňka Nekulu a prezidenta Svazu obchodu a služeb ČR pana Tomáše Prouzu, aby neprodleně tuto iniciativu sociální demokracie podpořili,“ apeluje předseda sociální demokracie. „Už nejde dál nečinně přihlížet tomu, jak rostou životní náklady českým spotřebitelům a odmítat skutečně fungující řešení. Je třeba jednat,“ zdůraznil Michal Šmarda.

Nyní mají všechny strany, které na sebe navzájem svalovaly vinu možnost dokázat, že je jim přednější prospěch občanů, nikoliv pouze vlastní zisk. „Mohou dostát svým ústním proklamacím a přistoupit k samoregulaci cen,“ dodává předseda ČSSD.

Jak Francie, tak i Slovensko jsou, stejně jako Česká republika, členy Evropské unie. Argumentace nemožnosti iniciovat tuto dohodu kvůli evropským směrnicím, jsou tedy naprosto liché.

Profily ParlamentníListy.cz jsou kontaktní názorovou platformou mezi politiky, institucemi, politickými stranami a voliči. Názory publikované v této platformě nelze ztotožňovat s postoji vydavatele a redakce ParlamentníListy.cz. Pro zveřejňování příspěvků v této platformě platí Etický kodex vkládání příspěvků a Všeobecné podmínky používání služby ParlamentníListy.cz.
Diskuse obsahuje 0 příspěvků Vstoupit do diskuse Komentovat článek Tisknout
reklama