Občané městu, město občanům

"OMMO.... ejhle, člověk!"
  • OMMO
ProfileTopCardGraphDescription

Průměrná známka je 2,41. Vyberte Vaši známku.

-3 -2 -1 0 1 2 3 4 5

( -3 je nejhorší známka / +5 je nejlepší známka )

26.09.2015 16:00:49

H. Svobodová (OMMO): Co říkáte na aktivity pana Okamury v Mostě?

H. Svobodová (OMMO): Co říkáte na aktivity pana Okamury v Mostě?

Aktivity pana Okamury v této souvislosti hodnotím spíše jako tah směrem k udržení vlastní osoby v nejvyšších patrech politiky. To chápu.

  • Určitě víte, že se bývalý předseda hnutí Úsvit a poslanec Tomio Okamura pokouší o další politický subjekt hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD). Svou členskou základnu přijel utvářet i do Mostu. Nevidíte v tom přeci jen „konkurenci“ pro Vaše politické hnutí OMMO, které, jak se lze dočíst i podle Vašich názorů, zdaleka nesdílí a nešíří takové „anti-uprchlické nálady“, co pan poslanec. Přesto... lidi na ně slyší…?

Ano, příští rok 2016 bude volebním rokem, proto je aktivizace lidí typu pana Okamury  vcelku normální (http://mostecky.denik.cz/zpravy_region/kritik-imigrantu-okamura-byl-v-moste-dela-nabory-lidi-pro-svou-spd-20150925.html). Pana poslance chápu, neboť se před časem sešel (ještě v době bezprostředně před rozpadem také podobného hnutí Úsvit a na jeho žádost) i se zástupci hnutí OMMO. A nemohu vyloučit, že tušil další vývoj a mohl hledat potenciální spojence. Musím však uvést, že politický program hnutí OMMO, i když má v sobě prvky přímé demokracie, nesdílí onen – místy dle mého soudu – až xenofobní kontext, který naprosto účelově rozdmýchávají lidé jako T. Okamura např. svými veřejnými vystoupeními. Nedá jim přitom moc práce „horovat“ v tomto duchu na náměstích, rozvěsit pár šibenic, jistit se poslaneckou imunitou a vybízet veřejnost k aktivitám proti uprchlíkům. Když pak ještě obrátíte pozornost proti některým vládním představitelům, že jako za to s uprchlíky můžou, a nejlépe za všechnu „bídu světa“, je na tuhle „zběsilou“ selanku zaděláno.

Aktivity pana Okamury v této souvislosti hodnotím spíše jako tah směrem k udržení vlastní osoby v nejvyšších patrech politiky. To chápu. Zda to skýtá také nějaká programová a především ideová východiska pro občany ČR, zlepší to např. politickou kulturu (shora i zdola), si ale nemyslím. Považuji to za takový kolorit naší rozjitřené (nikoliv bezdůvodně) doby, který neřeší příčiny stavu, pouze je jitří, a na tom participují lidé podobní panu Okamurovi. Je to líbivé, psychologicky přitažlivé, protože to aspoň na chvíli ulehčí emocím a napětí, ventiluje fóbie, s nimiž se nemalá část občanů takto vydává na náměstí. Jistě nikoliv náhodou se pak na „palubě“ názorově schází s některými dalšími parlamentními stranami, často populismus tu má spojence zleva i zprava.

  • Hovoří se ale o 60.000 elektronických podpisech pod petici za vystoupení ČR z EU… Ani to Vás nenutí k tomu přehodnotit postoje tímto směrem a připojit se k podobným aktivitám?

Za sebe musím říci, že nikoliv. Ba naopak. Patřím k těm, co v roce 2003 hlasovali pro vstup ČR do EU, a to v dikci jasného, srozumitelného ANO. NE, tedy nikoliv „ANO, aj…“ Výhrady a kritiku můžete jistě mít, ale chci-li se podílet na nějakém projektu podobného typu, nehodím po něm nejdřív „kýbl bláta“ jen proto, že se zalíbím části např. členské základny, a za rok budu např. kandidovat a požívat jeho výhody, budeme využívat jeho fondů a přitom účelově troubit, jak nás ta „EU ožebračuje“. K uvedenému počtu podpisů se nemohu vyjádřit, neznám jejich autenticitu a relevantnost podobných aktivit. A v tuto chvíli, vzhledem k dění, ve mně určitě nevzbuzují důvěru.
Jako část vedení OMMO nebudu volat po účasti OMMO na podpisech v podobných akcích. Nemohu ale individuálně bránit občanům, aby se účastnili petic. Dodám jen, že by vždy měli vážit, co a komu podepisují. Tedy, jak jsou jindy opatrní, doporučuji to i v těchto případech. Nelze tím totiž vyloučit ani fakt dlouhodobě se znehodnocujícího politického – petičního práva občanů k opravdu zásadnímu problému.

  • Čili raději nic nedělat…?

Oh, nikoliv. Nic se neděje jen tak a bez příčiny…. Jen si myslím, že se na podporu aktivit pana Okamury opravdu necítím (smích…). A v OMMO jím prosazované přístupy nevládnou. Vyzvali jsme – s ohledem na dění v Mostě spojeném s aférou o odposleších a korupčním jednání částí zástupců za ANO, SMM a KSČM – ke konání nových voleb. OMMO působí nejen v Mostě, ale i v dalších místech a kontaktům s občany se nebráníme, jak vidno. Naopak. Nebudeme je však vybízet k podpoře něčeho, co je účelové a vyhovuje např. jedné osobě a jejímu zviditelnění. Jsme pro debaty a diskuze. Vysvětlovat občanům podstatu a souvislosti problémů s tím, co se děje. Často jejich porozumění brání nedostatek a objektivita informací s absencí osobních limitů jim porozumět, a jejichž výsledkem může být aspoň ochota k porozumění, že jednoduchá řešení – např. jako vystoupit z EU, či kdo jsou to vlastně „nepřizpůsobiví“, imigranti jsou fuj a hrrr… na ně - jsou ta skoro nejhorší. A o tato jednoduchá a zaručená řešení – žel - není nouze. Bohužel.

Děkuji za rozhovor.

/jč/


Více zde: http://www.hnutiommo.cz/news/zeptali-jsme-se-h-svobodove-1-mistopredsedkyne-ommo-co-rikate-na-aktivity-pana-okamury-v-moste/
Profily ParlamentníListy.cz jsou kontaktní názorovou platformou mezi politiky, institucemi, politickými stranami a voliči. Názory publikované v této platformě nelze ztotožňovat s postoji vydavatele a redakce ParlamentníListy.cz. Pro zveřejňování příspěvků v této platformě platí Etický kodex vkládání příspěvků a Všeobecné podmínky používání služby ParlamentníListy.cz.
Diskuse obsahuje 0 příspěvků Vstoupit do diskuse Komentovat článek Tisknout