ProfileTopCardGraphDescription

Průměrná známka je -1,67. Vyberte Vaši známku.

-3 -2 -1 0 1 2 3 4 5

( -3 je nejhorší známka / +5 je nejlepší známka )

09.03.2016 16:24:37

Občané pro Budějovice zítra vyvěsí vlajku pro Tibet

Občané pro Budějovice zítra vyvěsí vlajku pro Tibet

Dvanáctiletá tradice vyvěšování tibetské vlajky na českobudějovické radnici letos mít pokračování nebude. Rada města (ANO, ČSSD, ODS, KDU-ČSL) o tom rozhodla na svém zasedání 25. ledna.

Se změnou postoje vedení města k mezinárodní kampani, která má poukázat na dlouhodobé porušování lidských práv v Tibetu, ale zásadně nesouhlasí hnutí Občané pro Budějovice. Tibetskou vlajku proto vyvěsí ve čtvrtek 10. března v 8.30 hodin na domě v České 60, kde mají regionální kancelář senátor Jiří Šesták a poslanec František Vácha.

„Vnímat potřebu a právo na svobodu člověka i národů je povinností nás všech, kteří máme hrozivou historickou zkušenost se ztrátou a upřením základních lidských práv a svobod. Toto naše vědomí nesmí být potlačeno ani výhodností ekonomických zájmů ani případným strachem, že se to někomu mocnému nelíbí. Právě vnímáním slabých a utlačovaných se stáváme více lidmi. Proto je třeba, aby desátého března vlajka Tibetu v českých městech vlála,“ uvedl senátor Jiří Šesták (HOPB).

„České Budějovice se ke kampani Vlajka pro Tibet poprvé přihlásily v roce 2003. Současné vedení města v čele s primátorem s příznačným příjmením Svoboda zakázalo symbolické vyjádření solidarity se zemí, kde jsou desítky let porušována lidská práva a tolerováno násilné potlačování svobody. Nám něco podobného naštěstí žádný stranický sekretariát zakázat nemůže,“ poznamenal předseda HOPB Ivo Moravec.

-------

Mezinárodní kampaň “Vlajka pro Tibet” vznikla v polovině devadesátých let v západní Evropě a stala se jednou z nejvýznamnějších symbolických akcí vyjadřujících podporu ochrany lidských práv nejen Tibeťanů, ale i obyvatel ČLR. Akce probíhá každý rok 10. března, v den výroční povstání Tibeťanů proti čínské okupaci Tibetu. Při povstání v roce 1959 zemřelo více než 80 000 Tibeťanů, přes milion Tibeťanů zemřelo v následujících letech ve vězeních, pracovních táborech nebo v důsledku hladomoru. Česká republika se ke kampani připojuje pravidelně od roku 1996, kdy tibetskou vlajku vyvěsila první čtyři česká města. V loňském roce se do akce zapojilo 697 obcí, měst, městských částí nebo krajů.

Zdroj: www.lungta.cz

Profily ParlamentníListy.cz jsou kontaktní názorovou platformou mezi politiky, institucemi, politickými stranami a voliči. Názory publikované v této platformě nelze ztotožňovat s postoji vydavatele a redakce ParlamentníListy.cz. Pro zveřejňování příspěvků v této platformě platí Etický kodex vkládání příspěvků a Všeobecné podmínky používání služby ParlamentníListy.cz.
Diskuse obsahuje 0 příspěvků Vstoupit do diskuse Komentovat článek Tisknout