Občanská demokratická strana

  • ODS
ProfileTopCardGraphDescription

Průměrná známka je -1,42. Vyberte Vaši známku.

-3 -2 -1 0 1 2 3 4 5

( -3 je nejhorší známka / +5 je nejlepší známka )

14.03.2012 9:58:56

Ženy v politice a byznysu ano, ale bez kvót a akčních plánů

Ženy v politice a byznysu ano, ale bez kvót a akčních plánů

Občanští demokraté v Evropském parlamentu zásadně odmítají povinné zavádění kvót pro zastoupení žen v politikách členských států EU. Kvóty považují za urážku schopností žen uspět v politice a obchodu.

Evropský parlament požaduje, aby všechny členské státy zavedly povinné vyrovnané zastoupení žen ve všech orgánech politických stran, na místní i celostátní úrovni. Za nenaplnění kvót by politickým stranám měly hrozit sankce, například v podobě odebrání části státního příspěvku za hlasy získané ve volbách. Europarlament také požaduje, aby členské státy na základě příkazu Evropské komise nařídily padesátiprocentní zastoupení žen ve vládách, parlamentech a kandidátních listinách. Do legislativy by podle požadavků Evropského parlamentu měla Komise zapracovat i povinné čtyřicetiprocentní kvóty pro ženy v řídících orgánech soukromých podniků.
 
"ODS podporuje výraznější účast žen v politice. Předně se ale musí změnit zavedené stereotypy a mediální obraz žen, které kandidují. Místo evropské regulace chceme jít cestou vytváření podmínek, aby si mohl kterýkoli z rodičů svobodně vybrat, jak sladí rodinný a profesní život. Nemáme samozřejmě ani nic proti tomu, aby si podobná opatření zaváděly členské státy samy, jako výsledek určitého vývoje a celospolečenského konsensu," vysvětluje europoslankyně Andrea Češková, členka výboru pro práva žen a rovné příležitosti Evropského parlamentu.
 
"Diskuse o rovném postavení mužů a žen je v České republice žádoucí a potřebná. Volání po nucené celoevropské regulaci ale celé věci škodí. Rodič dítěte potřebuje v první řadě flexibilitu v zaměstnání a dostupná zařízení péče o děti," dodává Andrea Češková.
 
Dvě zprávy (o rovnosti mužů a žen v roce 2011 a o ženách v politickém rozhodování) schválené Evropským parlamentem mají sice jen povahu výzvy k Evropské komisi, eurokomisařka Viviane Redingová se ale opakovaně nechala slyšel, že je připravena návrh závazné legislativy vypracovat.

Jan Zahradil
 předseda klubu ODS v Evropském parlamentu
Profily ParlamentníListy.cz jsou kontaktní názorovou platformou mezi politiky, institucemi, politickými stranami a voliči. Názory publikované v této platformě nelze ztotožňovat s postoji vydavatele a redakce ParlamentníListy.cz. Pro zveřejňování příspěvků v této platformě platí Etický kodex vkládání příspěvků a Všeobecné podmínky používání služby ParlamentníListy.cz.
Diskuse obsahuje 0 příspěvků Vstoupit do diskuse Komentovat článek Tisknout
reklama