PaedDr. Ivana Dobešová

  • BPP
ProfileTopCardGraphDescription

Průměrná známka je 2,13. Vyberte Vaši známku.

-3 -2 -1 0 1 2 3 4 5

( -3 je nejhorší známka / +5 je nejlepší známka )

05.08.2017 12:51:38

Ať si studenti sami zvolí, jestli chtějí maturovat z matematiky

Ať si studenti sami zvolí, jestli chtějí maturovat z matematiky

O tom, jestli zavést povinnou maturitu z matematiky se dosud vedly ostré spory mezi pedagogy, studenty, ale i politiky. Všeobecná shoda se nenašla.

Skupina 42 poslanců podporovaná 17 senátory, kterou vede poslankyně hnutí ANO Ivana Dobešová, se obrátila na Ústavní soud v Brně s návrhem na zrušení části nového školského zákona, která dává Vládě ČR pravomoc rozhodovat o tom, na jakých školách a u jakých oborů bude povinná maturitní zkouška z matematiky.

O tom, jestli zavést povinnou maturitu z matematiky se dosud vedly ostré spory mezi pedagogy, studenty, ale i politiky. Všeobecná shoda se nenašla. Vláda ČR ale přitom v rámci novely školského zákona již schválila, že na gymnáziích a lyceích bude maturita z matematiky povinná od roku 2021. A o rok později i na středních odborných školách. Výjimku mají mít pouze studenti zdravotních, uměleckých oborů, oborů sociálních služeb a pedagogických oborů.

„Matematika je důležitý předmět pro rozvoj logického myšlení. Jenže cílem výuky by neměla být příprava na maturitní zkoušku, ale zvládnutí obsahu učiva a profesní rozvoj žáků. Maturitní zkouška z matematiky by měla být povinně  volitelným předmětem v profilové části maturitní zkoušky, kde by si žák volil mezi zkouškou odbornou nebo matematikou podle svého uvážení. Obrátili jsme se proto na Ústavní soud s návrhem, aby zrušil tu část školského zákona, která dává pravomoc vládě rozhodnout o tom, kde se z matematiky povinně maturovat bude a kde ne, protože podle našeho názoru toto rozhodnutí vládě nepřísluší,“ vysvětluje poslankyně Ivana Dobešová.

Navíc upozorňuje na fakt, že když sněmovna schvalovala znění nového školského zákona, zástupci hnutí ANO byli ministryní školství Kateřinou Valachovou mnohokrát ujišťováni, že všechny typy škol s výjimkou škol uměleckých budou mít  maturitní zkoušku z matematiky přizpůsobenou obsahu svého vzdělávání. Což by v praxi třeba u odborných škol znamenalo, že maturita z matematiky bude  součástí některého z odborných  předmětů. Následná realita podle Ivany Dobešové ale ukázala, že ze strany ministryně Valachové šlo jen o plané sliby. Ministryně ve vládě totiž nakonec prosadila všeobecnou zkoušku z matematiky u všech oborů a škol jen s několika málo výjimkami. Podle Dobešové a dalších více než čtyř desítek poslanců napříč všemi parlamentními stranami tím nejen vytvořila neférové prostředí mezi středními školami, ale mnoha mladým omezila přístup ke středoškolskému vzdělání.

„Matematika je sice základ počtů, i logického myšlení, nicméně s určitými obory úzce nesouvisí. Proto by měla být zachována cesta svobodného vzdělávání a individuální odpovědnosti studentů. Co si zvolí a jakým směrem se budou ubírat. Maturanti jsou zletilí a svéprávní lidé. Dokáží sami zhodnotit čtyřletý průběh studia a určit si, zda je maturitní zkouška z matematiky pro ně nutností pro další působení v rámci daného oboru nebo pro přijetí na vysokou školu. Neměl by to dělat nikdo za ně, a už vůbec ne právně direktivní formou stanovenou vládou,“ upřesňuje Dobešová.

Předmětem návrhu skupiny poslanců pod vedením Ivany Dobešové z hnutí ANO je zrušení § 78 odst. 1 písmena c)zákona č. 561/2004 Sb., o předškolním, základním, středním, vyšším odborném a jiném vzdělávání ve znění zákona č. 242/2008 Sb., zákona č. 370/2012 Sb. a zákona č. 178/2016 Sb. Návrh dále  požaduje zrušení nařízení vlády č. 445/2016 Sb., o stanovení oborů vzdělání, v nichž je matematika zkušebním předmětem společné části maturitní zkoušky, ve znění nařízení vlády č. 71/2017 Sb., které bylo vydáno k provedení napadených zákonných ustanovení.

Profily ParlamentníListy.cz jsou kontaktní názorovou platformou mezi politiky, institucemi, politickými stranami a voliči. Názory publikované v této platformě nelze ztotožňovat s postoji vydavatele a redakce ParlamentníListy.cz. Pro zveřejňování příspěvků v této platformě platí Etický kodex vkládání příspěvků a Všeobecné podmínky používání služby ParlamentníListy.cz.
Diskuse obsahuje 0 příspěvků Vstoupit do diskuse Komentovat článek Tisknout
reklama