PaedDr. Václav Homolka

  • Klášterec nad Ohří
  • zastupitel města
ProfileTopCardGraphDescription

Průměrná známka je 3,07. Vyberte Vaši známku.

-3 -2 -1 0 1 2 3 4 5

( -3 je nejhorší známka / +5 je nejlepší známka )

04.08.2018 6:33:00

Sto let ČSR a význam památek

Sto let ČSR a význam památek

V letošním roce si připomínáme 100. výročí vzniku Československa a v mnoha ohledech srovnáváme stav věcí „tehdy a dnes“. Nelze opominout prozíravost našich předků a to i v oblasti kulturního dědictví v dalším rozvoji naší republiky.

 O to s větším důrazem se dnes musíme ptát: Je zákonná forma ochrany památkového fondu ČR v dobré kondici?

Nikdo z nás asi nepochybuje o tom, že památky jsou významnou součástí naší historie. Dalo by se uvést mnoho příkladů, které dokládají snahu státu o uchování odkazu nejen architektonického dědictví pro další generace, jako je například ve své době (1975) světově unikátní záchrana kostela v Mostě jeho přesunem o 841 metrů. Přesun kostela je taky zapsán do zlaté knihy Guinessových rekordů tisíciletí.

Proto velmi negativně hodnotím postup při přípravě nového zákona, kdy nedostatečná komunikace vlády s poslanci vedla v minulém roce k odmítnutí záměru zákona, který Ministerstvo kultury deklarovalo jako významný pilíř své činnosti. Nakonec z toho nikdo nevyvodil sebekritické závěry, dokonce ani když vyplul na povrch určitý systémový šlendrián v problematice chybných památkových statusů (památky/ nepamátky).

Pro mne jako člena senátního Výboru pro kulturu bylo velmi zajímavé a inspirativní zjištění na služební cestě v Itálii, že tamní Ministerstvo kultury má přímo ve své organizační složce policejní útvar zabývající se problematikou zcizení nebo jiného nekalého zacházení s památkami. Nebylo by od věci využít jejich zkušenosti a pokročit v péči o památky a jejich ochraně. Proto je před stávající i budoucí vládou úkol v podpoře výzkumu metod ochrany památek, při motivaci jejich vlastníků třeba daňovými úlevami a v neposlední řadě i ve výchově mladé generace k národní hrdosti na odkaz předků, tak jak jsem to viděl kupříkladu v Řecku.

Profily ParlamentníListy.cz jsou kontaktní názorovou platformou mezi politiky, institucemi, politickými stranami a voliči. Názory publikované v této platformě nelze ztotožňovat s postoji vydavatele a redakce ParlamentníListy.cz. Pro zveřejňování příspěvků v této platformě platí Etický kodex vkládání příspěvků a Všeobecné podmínky používání služby ParlamentníListy.cz.
Diskuse obsahuje 0 příspěvků Vstoupit do diskuse Komentovat článek Tisknout
reklama