Petr DROZDÍK

V trpělivosti a harmonii je skutečná síla.
  • NEZ
  • mimo zastupitelskou funkci
ProfileTopCardGraphDescription

Průměrná známka je -1,32. Vyberte Vaši známku.

-3 -2 -1 0 1 2 3 4 5

( -3 je nejhorší známka / +5 je nejlepší známka )

14.05.2019 13:27:24

Po nemocnici jde na řadu orlovská ZUŠka, zachránit ji mohou snad už jen rodiče!

Po nemocnici jde na řadu orlovská ZUŠka, zachránit ji mohou snad už jen rodiče!

"Nepůjdeme proti vůli města Orlová.." znělo z usnesení 20. zasedání krajského zastupitelstva. To se však nástupem Ivo Vondráka (ANO) změnilo a kraj nyní zvažuje místo oprav i demolici budovy.

"Byl to slib bývalého hejtmana ..." reagoval současný hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák (ANO) na připomínku, že z 20. zasedání zastupitelstva Moravskoslezského kraje konaného v červnu 2016 bylo vydáno usnesení, že Kraj nepůjde proti vůli občanů Orlové. Na tomto zasedání jsem vystoupil před zastupitele Moravskoslezského kraje a vyvracel argumenty, o které se odbor školství Moravskoslezského kraje opíral.

Tehdy jsem vyzval náměstkyni Věru Palkovou (ČSSD), aby vysvětlila své vyjádření na mnou uveřejněné a ověřené argumenty jsou pouze snůžka zábavných a lživých spekulací. Zmohla se jen na ironický úsměv s tím, že tady z toho nebude dělat komedii a že mi odpoví písemně - nikdy ani přes upomínky mi už neodpověděla. Výše uvedené prohlášení náměstkyně Palkové však časem z webových stránek Moravskoslezského kraje beze stopy zmizelo. 

Přišly volby a s nimi hnutí ANO porazilo ČSSD a dostalo se do vedení Moravskoslezského kraje. Ještě před výsledkem voleb jsem se s kolegy sešel s Ivo Vondrákem - kandidátem na hejtmana. S velkým zaujetím si dělal poznámky, když jsme hovořili o problematice orlovské ZUŠ. Sdělil, že pokud se stane hejtmanem, bude se záležitostí zabývat a že z materiálů, které má nevidí jediný racionální důvod pro to, aby se škola stěhovala. 

Když jsem pak v Květnu 2017 šel se zástupci Petičního výboru s orlovským starostou a jeho místostarostkou za hejtmanem na první schůzku. Postoj pana Vondráka se radikálně změnil. Čekal jsem, že bude mít s sebou nějaké analýzy, že nás bude informovat, co mezitím zjistil, popř. jaké jsou další možné varianty. Jeho první slova po představení však byla "My jsme počítali zleva, zprava a my nemáme na výběr. Když to přestěhujeme, vyjde nás to 34,3 milionů korun, když bychom chtěli nechat ZUŠ kde je, tak nás to vyjde 76 milionů." Podotýkám, že nikdy nikdo tyto propočty neviděl. Tehdejší starosta Kuča je opakovaně po Kraji žádal - bez výsledku, současný starosta se také upomínal - Kraj materiály, odkud přišel investiční odbor na částku 76 milionů nikdy nedodal.  Chápu argument, že Kraj má v Orlové pod sebou 3 budovy a z toho obchodní akademii díky dřívější optimalizace prázdnou, a že tím řeší jak ušetřit na provozních nákladech. Ale rozhodně není řešení chybná rozhodnutí Kraje řešit proti vůli občanů a zbourat jim ve městě budovu, která byla postavena účelově pro umělecké vzdělávání a jejíž potenciál čeká dlouhodobě na své využití.

Za zachování stávající budovy ZUŠ v Orlové a za její opravy, které Kraj jako zřizovatel dlouhodobě zanedbával ,se postavilo během 14 dní na 900 občanů. Mezi nimi i rodiče žáků.  Tuto Petici však rozmetal velmi pochybný dopis se 17 podpisy zaměstnanců školy, kteří tak měli vyjádřit svůj nesouhlas se snahou Města Orlová do sporu vstoupit s tím, že by budovu i se zřizovatelskou listinou převzalo město. Pochybný říkám proto, že si jednak nejsem jist, že jej někteří zaměstnanci podepsali dobrovolně a jednak proto, že jej nepodepsali všichni a je samozřejmě v rozporu s přáním rodičů i žáků této školy.

Pochybnosti se točí ale i kolem ředitele školy, podle informací, které jsem si ověřoval, se dříve proti jeho kandidatuře na ředitele ZUŠ v Havířově postavil celý pedagogický sbor. Důvodem byly špatné zkušenosti z jeho působení na jiné škole. I přes to, že byly tyto informace zaslány vedení Kraje v průběhu výběrového řízení, jelikož orlovská liduška opravdu potřebovala ředitele-manažera, schopného člověka, který by ji opět postavil na nohy – byl nakonec do funkce ředitele jmenován. Z doslechu však vím, že jeho přijetí na post ředitele bylo podmíněno tím, že bude pracovat na záměru zřizovatele a tím je přesun výuky do jiných prostor.

Snaha byla vyvolat diskusi i na ministerstvu školství. Celkem 2x jsme posílali žádost tehdejší ministryni Kateřině Valachové, aby se věcí zabývala. Bohužel, nikdy nám neodpověděla. Vždy jsme dostali pouze obecnou informaci od jejího náměstka, že tato věc není v gesci ministerstva.

Poslední snahou bylo vyvolat jednání mezi všemi zúčastněnými stranami, kde se mohly probrat všechny argumenty a tento téměř 5letý spor ukončit. Starosta Orlové pozval na jednání zástupce zřizovatele, zástupce orlovské ZUŠ, zástupce Petičního výboru a v poslední řadě vyzval prostřednictvím tisku a médií města rodiče žáků uvedené školy. Jakým překvapením pro mne bylo, když jsem se až v den jednání dozvěděl, že nikdo nakonec z Krajského úřadu nepřijede. Otázkou je proč? Neochota? Nezájem? Arogance moci?

Samotný ředitel namísto schůzky poslal starostovi téměř 9 stránkový dopis, ve kterém jej mimo jiné kritizoval i za to, že město Orlová není partnerem pro uměleckou školu a že to, že se město Orlová vložilo do tohoto sporu, jen


naznačuje, že se snaží nahnat si politické body. Zdůraznil také, že se schůzky nezúčastní, a že kdyby ji povolil někomu ze zaměstnanců, patrně by se dopustil poručení školského zákona, konkrétně ustanovení § 32. Dle MŠMT ale takovéto jednání není situací, kterou by § 32 zakazoval! Takže buď je neznalý zákona, nebo straší pedagogy a bojí se, aby se některý z nich náhodou neřekl něco jiného než je žádoucí !

Náměstek Stanislav FOLWARCZNY (ODS) však pronesl krátké prohlášení pro televizi Polar po telefonu, ve kterém uvedl, že vlastně Petiční výbor je ten, který blokuje zkvalitnění výuky orlovské ZUŠ.

Je to podpásovka, protože pan náměstek dobře ví a hovořili jsme o tom i osobně na jednání na Kraji, že nám jde o to, aby se nemusela bourat současná budova školy, ale aby Kraj v kooperaci s městem Orlová hledal řešení jak ji opravit a modernizovat! Navrženy byly z naší strany dvě varianty a ani jednou variantou se Kraj nezabýval a hned ji smetl ze stolu! Proto pan náměstek na toto druhé společné jednání ani nedorazil, protože jediné co by asi řekl je, že Kraj se tak už rozhodl a nějaké jiné varianty nikoho nezajímají.

Moravskoslezský kraj je zřizovatelem jak ZUŠ Orlová tak i Obchodní akademie Orlová. To, že zanedbal péči a dlouho do budovy ZUŠ neinvestoval je problém Kraje a rozhodně není řešení zanedbané budovy bourat a zamést tak vše pod koberec! A co se týče počtu žáků, Kraj si sám stanovuje limity a omezuje rozvoj škol zastropováním počtu žáků.

Na společné schůzce jsem měl jasné důkazy ze statistik Ministerstva školství a statistik jednotlivých ZUŠ v Moravskoslezském kraji, že poptávka po oborech je, ale školy je nemohou přijmout, protože to Kraj nedovolí!

A pokud by chtěl pan náměstek namítat nemožnost přijetí dalších uchazečů o studium v důsledku stanovených normativ ze strany Ministerstvem školství, musím říci, že tohle je už jen o debatě politických špiček a pan hejtman, kdyby chtěl, tak může z pozice poslance stejně tak jako jeho stranický kolega poslanec Hájek řešit tuto problematiku na Vládě. Protože jsme se snažili jako občané obesílat sami tehdejší ministryni a nikdy se naše žádost nedostala až k ní, vždy nám odpověděl v obecné rovině jen nějaký náměstek z Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy

Jde všechno, když se chce. Ale bohužel mám poslední dobou pocit, že hnutí ANO s podporou ODS a KDU-ČSL nedbají na reálné potřeby občanů - protože i kdyby se občané na hlavu stavěli a demonstrovali, tak si stejně toto vedení Kraje udělá své - viz. orlovská nemocnice.

DROZDÍK Petr
Facebook: https://www.facebook.com/pages/Drozdík-Petr/567335770040353

Profily ParlamentníListy.cz jsou kontaktní názorovou platformou mezi politiky, institucemi, politickými stranami a voliči. Názory publikované v této platformě nelze ztotožňovat s postoji vydavatele a redakce ParlamentníListy.cz. Pro zveřejňování příspěvků v této platformě platí Etický kodex vkládání příspěvků a Všeobecné podmínky používání služby ParlamentníListy.cz.
Diskuse obsahuje 0 příspěvků Vstoupit do diskuse Komentovat článek Tisknout
reklama