ProfileTopCardGraphDescription

Průměrná známka je -1,13. Vyberte Vaši známku.

-3 -2 -1 0 1 2 3 4 5

( -3 je nejhorší známka / +5 je nejlepší známka )

31.03.2011 11:36:00

Protijaderná hysterie ohrožuje naši svobodu

Protijaderná hysterie ohrožuje naši svobodu

Evropou už opět obchází strašidlo protijaderné hysterie. Záminkou se tentokrát stala japonská tragédie tsunami.

Všichni, kteří z nejrůznějších důvodů dlouhodobě bojují proti nejlepšímu zdroji energie, jaký máme, to pochopili jako signál k útoku. Nepodlehněme mu. Fatálně bychom tím ohrozili nejen svou prosperitu, ale i bezpečí a svobodu.

Jaderná elektrárna Fukušima ve skutečnosti odolala neskutečně silnému zemětřesení a podle dostupných informací kvůli ní nikdo bezprostředně nezemřel. I bez ohledu na to, že v České republice je zemětřesení o síle devíti stupňů Richterovy stupnice naprosto nemyslitelné, není důvod k protijaderné panice.

Důvodem k obavám je naopak rozhodnutí německé vlády odstavit své jaderné reaktory. Už kvůli tomu v Evropě stoupá cena elektřiny. Přitom bez jádra se do budoucna neobejdeme. Úspory ani obnovitelné zdroje nebudou stačit, uhlí přináší problémy s emisemi. Říkají to všechny seriózní analýzy energetických odborníků. Stejně tak nás jak energetici, tak bezpečnostní analytici varují před zvyšováním závislosti na ropě a plynu, které Západ dováží ve velké míře z rizikových teritorií – z Ruska a muslimských zemí.

Zavírat si v této chvíli cestu k jádru se rovná energetické sebevraždě. Radost z takového rozhodnutí by mohli mít jedině v Putinově Rusku a bin Ládinově Al Kaidě, neboť ti, kteří drží - či v případě islamistů by jednou mohli držet - prst na ropných kohoutcích, by získali možnost bezmocný Západ vydírat.

O tom, že v Rusku ropa a plyn oficiálně nahradily tanky a rakety v roli převodových pák velmocenské politiky, víme už dlouho. Jen to stále nebereme dostatečně vážně. Ani po varování z plynové krize v počátku českého předsednictví EU. A zatímco rozebíráme důsledky japonské tsunami, poněkud jsme vytěsnili zprávy o daleko ničivější vlně, která stále ještě řádí v muslimském světě. A na rozdíl od Fukušimy zabíjí…

Od Středozemního moře po Perský záliv se muslimové bouří proti svým vládám. Boje v jediné z nich, v Libyi, která je patnáctým největším producentem ropy na světě, zvedly ceny benzínu na rekordní výši. Islamisté z Al Káidy přitom již vyjádřili své aspirace převzít moc po Kaddáfím. Další velký producent ropy, Írán, je pod nadvládou islámské a Západu nepřátelské teokracie už tři desetiletí. Co bude v Egyptě, který je regionální mocností, nevíme, ale v podstatě se počítá s vlivem Muslimského bratrstva, které bojuje o moc se světskou vládou již od svržení krále Farúka. Vlády na Arabském poloostrově, kde jsou největší zásoby ropy, zatím odolávají, ale Bahrajn se otřásá. A i muslimsky ortodoxní Saúdská Arábie se obává protestů.

Existuje poměrně velké riziko, že země pod znamením půlměsíce se zásadně promění. Že autoritativní režimy vystřídá ještě autoritativnější a ještě nebezpečnější radikální islamismus. Rozhodně je tento scénář o několik řádů pravděpodobnější, než jaderná katastrofa. Musíme se připravit na to, že v relativně blízké budoucnosti se ropa může stát v rukách islamistů ještě ničivější zbraní, než spektakulární teroristické útoky. Ty nás mohou šokovat, případně i dočasně zastrašit. Ne však srazit na kolena. Nedostatek energie ano. Přinejmenším by nám způsobil ohromné ekonomické škody. Nemluvě o bezpečnostní a přímo životní hrozbě, kterou by znamenal výpadek proudu.

Tento černý islamistický scénář se nemusí realizovat. Pokud však odpůrci jaderné energetiky používají argument "předběžné opatrnosti", pak ten je daleko spíše na místě v případě prevence ropného šoku. Riziko jaderné katastrofy dokážeme efektivně minimalizovat. Riziko masového nástupu islamismu nikoli – vždyť i v jedné ze zemí, v Afghánistánu, ho brzdíme jen s maximálním úsilím a střídavými úspěchy.

Když zásadně snížíme naši závislost na ropě, zabijeme tím dvě mouchy jednou ranou. Jednak ušetříme zdraví obyvatel, kteří trpí exhalacemi ze spalovacích motorů, jednak ochráníme naši svobodu. Protijaderná hysterie ohrožuje samotné základy, na nichž tato svoboda stojí. Bere nám totiž možnost volby a činí nás závislými na rozhodnutí jiných. Boj proti jádru zkrátka dláždí naši cestu do otroctví.

Petr Tluchoř, předseda OS Praha-východ a předseda poslaneckého klubu PČR
Profily ParlamentníListy.cz jsou kontaktní názorovou platformou mezi politiky, institucemi, politickými stranami a voliči. Názory publikované v této platformě nelze ztotožňovat s postoji vydavatele a redakce ParlamentníListy.cz. Pro zveřejňování příspěvků v této platformě platí Etický kodex vkládání příspěvků a Všeobecné podmínky používání služby ParlamentníListy.cz.
Diskuse obsahuje 0 příspěvků Vstoupit do diskuse Komentovat článek Tisknout
reklama