PhDr. Ivan Bartoš, Ph.D.

Místopředseda vlády pro digitalizaci
  • Piráti
  • místopředseda vlády
ProfileTopCardGraphDescription

Průměrná známka je -1,75. Vyberte Vaši známku.

-3 -2 -1 0 1 2 3 4 5

( -3 je nejhorší známka / +5 je nejlepší známka )

18.03.2023 18:50:00

Chceme pravidelné navyšování rodičáku

Chceme pravidelné navyšování rodičáku

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k návrhu zákonné valorizace rodičovských příspěvků

 Vy, co máte děti, tak to znáte. Práce musí jít na čas stranou, příjmy domácnosti se propadávají a peníze, které dostanete od státu, to nemůžou všechno pokrýt. Zvyšují se ceny energií i potravin a nájmy taky letí nahoru. Třeba u důchodů dneska už máme systém, který seniorům přidává v závislosti na inflaci. A my si myslíme, že rodičovské příspěvky by to měly mít podobně.

Připravili jsme tedy návrhy, které tohle zavádí. Rodičáky totiž "zamrzly“ v roce 2020 a jejich "hodnota“ kvůli rostoucím cenám tak ještě klesá. Pravidelné navyšování jsme prosazovali už v minulosti, ale ANO to shodilo ze stolu. Teď to ale chceme napravit. Máme 3 konkrétní možnosti výpočtu pravidelného navyšování rodičovského příspěvku, které by se odvíjely nikoli od inflace, jako je tomu třeba u důchodů, ale od výše průměrné mzdy, a tím pádem od vývoje české ekonomiky.

Příklad: dle varianty, kterou by se podařilo prosadit, bychom pro výpočet používali devíti až jedenáctinásobek průměrné mzdy v předminulém roce od narození dítěte. To konkrétně znamená, že pro letos narozené děti by se použila data o průměrné mzdě z roku 2021 a když vezmeme desetinásobek, byl by to nárůst ze současných 300 tisíc na zhruba 378 tisíc. To je při čerpání do 3 let věku dítěte nárůst o 2450 korun měsíčně.

Tohle je náš cíl. S tím jdeme do vyjednávání. A věříme, že na podpoře rodin se v koalici shodneme.

Profily ParlamentníListy.cz jsou kontaktní názorovou platformou mezi politiky, institucemi, politickými stranami a voliči. Názory publikované v této platformě nelze ztotožňovat s postoji vydavatele a redakce ParlamentníListy.cz. Pro zveřejňování příspěvků v této platformě platí Etický kodex vkládání příspěvků a Všeobecné podmínky používání služby ParlamentníListy.cz.
Diskuse obsahuje 0 příspěvků Vstoupit do diskuse Komentovat článek Tisknout
reklama