PhDr. Ivan Bartoš, Ph.D.

Připraven na zteč!
  • Piráti
  • Středočeský kraj
  • poslanec
ProfileTopCardGraphDescription

Průměrná známka je -0,16. Vyberte Vaši známku.

-3 -2 -1 0 1 2 3 4 5

( -3 je nejhorší známka / +5 je nejlepší známka )

14.03.2018 17:58:00

Služební zákon neřeší depolitizaci státní správy, naopak

Služební zákon neřeší depolitizaci státní správy, naopak

Komentář Ivana Bartoše k vládou schválenému návrhu služebního zákona, který uvolní ruce dalším čistkám

Vláda České republiky dnes schválila zákon o státní službě a návrh postoupí k projednání Evropské komisi. Z Evropská komise přitom lze očekávat vůči zákonu kritiku, zákon totiž neřeší depolitizaci státní správy, naopak. Dnes projednaný upravený návrh totiž uvolňuje požadavky na obsazování vysokých míst ve státní správě pro uchazeče “z venčí“. V kontextu současných personálních změn se oprávněně obáváme, že změna pravidel povede k další politizaci pozic náměstků a vedoucích oddělení a ke vstupu osob s nulovou zkušenost se státní správou i nedostatečnou odborností. Druhým problémem je zkrácení doby pro služební hodnocení z 90 dní na 40. To přinese vyšší tlak na úředníky, navíc umocněný rozšířením škály hodnocení ze čtyř na pět stupňů. Hodnocený pracovník by mohl být propuštěn již za obdržení známek čtyři a pět, čímž vzniká širší prostor pro jeho propuštění.

Už v únoru jsme varovali před tím, aby zákon zaváděla menšinová vláda v demisi, a to bez širší podpory parlamentu a bez zhodnocení a zapracování připomínek státních institucí. Babišova vláda činí již od konce roku 2017 personální čistky na ministerstvech i v organizacích, které spravuje stát. Ve světle toho se jeví snaha o přijetí zákona jako záměr k upevnění vlivu Hnutí ANO ve státní správě. U takto důležitého zákona, který by měl platit bez ohledu na aktuální politickou reprezentaci, je třeba široké politické shody. V momentě vznikající jednobarevné vlády, v níž Andrej Babiš a jeho Hnutí ANO ovládá všechna ministerstva, jde pouze o pokus navodit dojem politické nezávislosti.

Profily ParlamentníListy.cz jsou kontaktní názorovou platformou mezi politiky, institucemi, politickými stranami a voliči. Názory publikované v této platformě nelze ztotožňovat s postoji vydavatele a redakce ParlamentníListy.cz. Pro zveřejňování příspěvků v této platformě platí Etický kodex vkládání příspěvků a Všeobecné podmínky používání služby ParlamentníListy.cz.
Diskuse obsahuje 0 příspěvků Vstoupit do diskuse Komentovat článek Tisknout