PhDr. Mgr. Vít Šimral, Ph.D. et Ph.D.

  • Piráti
  • Hlavní město Praha
  • krajský radní
ProfileTopCardGraphDescription

Průměrná známka je -1,65. Vyberte Vaši známku.

-3 -2 -1 0 1 2 3 4 5

( -3 je nejhorší známka / +5 je nejlepší známka )

14.05.2021 6:34:00

Praha vytváří unikátní systém hodnocení vzdělávacích kurzů pro učitele

Praha vytváří unikátní systém hodnocení vzdělávacích kurzů pro učitele

Ojedinělý systém na hodnocení vzdělávacích kurzů pro učitele připravují odborníci z Pražského inovačního institutu (Pii).

Fungovat by měl formou recenzního portálu, který umožní pedagogům snazší orientaci a poskytne souhrnné informace o široké nabídce v dalším profesním vzdělávání. Projekt financuje hlavní město Praha, připojí se k němu i Královéhradecký kraj. Podobný nástroj pro hodnocení dalšího vzdělávání pedagogických pracovníků (DVPP) zatím v Česku neexistuje.

Učitelé mají ze zákona povinnost věnovat každý rok určitý počet dnů ze své pracovní doby dalšímu profesnímu rozvoji. Navštěvují proto různé vzdělávací kurzy, kterých je v současnosti na trhu nepřeberné množství. Problémem je, že mají různou kvalitu a zatím neexistuje systém hodnocení a sdílení informací, který by pomohl učitelům se snadno informovaně rozhodnout, zda je daný kurz pro ně vhodný či nikoliv. Učitelé si tak často vybírají na základě doporučení svých kolegů a z toho, co právě přijde za nabídku do e-mailu.

„Na trhu každý rok přibývají další a další vzdělávací kurzy pro učitele i pro management škol. S tím ale narůstá potřeba se mezi nimi orientovat a dokázat vyhodnotit jejich kvalitu a potřebnost. Hlavní město Praha si společně s Pražským inovačním institutem vzalo za svůj úkol tuto potřebu naplnit a pomoci tak pedagogům nejen v Praze, ale ve všech českých a moravských školách. Nově vyvíjený unikátní systém pro evaluaci kurzů DVPP by měl pedagogům poskytnout souhrnný a systematický přehled o nabídce pro jejich další profesní vzdělávání a pomoci tak k cíli, kterého chceme všichni společně dosáhnout, tedy k vyšší kvalitě vzdělávání v Česku," říká Vít Šimral, radní pro oblast školství, sportu, vědy a podpory podnikání.

Projekt Pražského inovačního institutu bude realizován ve dvou fázích. První je výzkumná, v rámci níž expertní tým již začal letos v lednu pracovat na designování systému hodnocení - jak by měl vypadat, jaká data by měl sbírat a jak by je měl interpretovat tak, aby byla užitečná nejen učitelům při rozhodování, ale také vzdělávacím organizacím jako důležitá zpětná vazba.

Cílem je zhruba do deseti měsíců v rámci spolupráce s vybranými školami a vzdělavateli vytvořit metodiku, která by popisovala, jakým způsobem bude celý systém hodnocení fungovat. Na základě toho pak expertní tým v rámci druhé fáze projektu sestaví prototyp softwaru, který vytvoří základ pro recenzní portál dostupný na webu i na mobilních telefonech. Vyhledávání dat o příležitostech dalšího vzdělávání pedagogů by tak mělo mít příjemnou, efektivní a přehlednou formu a zároveň umožňovat sdílení mezi školami a učiteli.

„Chceme vytvořit ucelený systém hodnocení vzdělávacích kurzů pro učitele, který umožní mj. na základě recenzí snadnější orientaci v nabídce a rozhodování, na jaký kurz jít, či ne,” říká vedoucí projektu Petr Zavadil. Rozvoji inovací ve vzdělávání se jako expert věnuje již řadu let v rámci společnosti Magic Education. Na trhu dnes takové místo s nestranným přehledem nabídky vzdělávacích příležitostí pro pedagogy chybí. „Chceme učitelům umožnit snadné a informované rozhodnutí při výběru kurzů jejich dalšího profesního rozvoje,” dodává Petr Zavadil.

„Roky jsem se v diskusích s řediteli setkával s požadavkem na přehlednou databázi možností vzdělávání pro pedagogy, která jim umožní výběr i posouzení kvality. Když jsme uvažovali o projektu podporujícím vzdělávání pedagogů na pražských školách, velmi rychle jsme došli k názoru, že vytvoření takového nástroje může být relativně nákladově úsporným a přitom vysoce efektivním způsobem, jak rychle posunout úroveň vzdělávání pedagogů,“ vysvětluje ředitel Pražského inovačního institutu Bohumil Kartous motivaci pro vznik portálu. „Základ projektu už byl k dispozici a navíc se potvrdilo, že řízení vzdělávacího systému s tvorbou takového nástroje nepočítá. Už dnes máme potvrzenou spolupráci s dalšími dvěma kraji a z reakce ostatních počítáme s tím, že nástroj bude využíván zřizovateli a školami v celé ČR,“ dodává ředitel Kartous.

Kromě Královéhradeckého kraje jednají autoři projektu také s Jihomoravským, Středočeským a Libereckým krajem. Připojit se ale mohou i další kraje a zřizovatelé, pro něž by tento nový systém byl přidanou hodnotou.

Profily ParlamentníListy.cz jsou kontaktní názorovou platformou mezi politiky, institucemi, politickými stranami a voliči. Názory publikované v této platformě nelze ztotožňovat s postoji vydavatele a redakce ParlamentníListy.cz. Pro zveřejňování příspěvků v této platformě platí Etický kodex vkládání příspěvků a Všeobecné podmínky používání služby ParlamentníListy.cz.
Diskuse obsahuje 0 příspěvků Vstoupit do diskuse Komentovat článek Tisknout
reklama